Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Proč KLDR pustili na svobodu polomrtvého Američana? Případ vyvolává řadu otázek

Severní Korea
Severní Korea
Foto: Pixabay

Oznámení, že Severní Korea propustila amerického vězně Otto Warmbiera, přišlo ve stejný den, kdy bývalá basketbalová hvězda, Dennis Rodman, přiletěla na již pátou návštěvu u svého "přítele" KimČong-una, poukazuje politolog a expert na mezinárodní vztahy Jonathan Cristol. V komentáři pro server CNN uvádí, že ačkoliv se nezdá, že by byl Rodman jakkoliv zapojen do Warmbierova propuštění, jeho návštěva si stejně žádá otázku, proč KLDR Američana propustila právě v ten samý den.

KLDR riskuje vojenský konflikt

Warmbier byl zatčen v lednu 2016 za krádež plakátu v hotelu v Pchjongjangu a krátce poté s ním proběhl soud, nastiňuje politolog. Dodává, že podle Severokorejců ho následně postihl botulismus a upadl do komatu a byť severokorejská vláda tvrdí, že je v komatu více než rok, americké ministerstvo zahraničí se o zdravotním stavu mladíka dozvědělo teprve před týdnem, v momentě, kdy začalo dojednávat jako propuštění.

Americký diplomatický resort severokorejskou verzi událostí stále prošetřuje, poukazuje Cristol. Soudí, že z perspektivy Pchjongjangu by bylo racionální, pokud by mladého Američana uvěznil a následně za příhodných podmínek propustil; byť je takové chování pobuřující a odporuje jakékoliv slušnosti, KLDR nemá na Spojené státy prakticky žádné jiné páky.

"Zajisté, (KLDR) může vypálit na americké, jihokorejské či japonské síly, ale pokud tak učiní, riskuje vojenský konflikt, který nemůže vyhrát," konstatuje odborník. Vysvětluje, že pokud Pchjongjang zadrží Američana, který do země přicestoval dobrovolně, může se pokusit dosáhnout ústupků, aniž by vyprovokoval USA k vojenskému úderu.

Severní Korea proto vítá každou pobídku k propuštění vězně, pokud lze uzavřít dohodu, jinak by riskovala svou důvěryhodnost pro budoucí vyjednávání, deklaruje politolog. Doplňuje, že zatímco pro americké ministerstvo zahraniční bylo klíčové zajistit samotné Warmbierovo propuštění, Kim Čomng-un zřejmě měl i jiné motivy.    

Cristol předně zdůrazňuje, že pokud by Warmbier zemřel, měl by pro jakékoliv vyjednávání s americkou vládou menší váhu. "Živý mohl potenciálně nahrávat zprávy a prosit o propuštění a sloužit jako lidský štít v případě útoku," pokračuje odborník. Poukazuje, že pokud by Američan zemřel, nejenže by zhoršil severokorejskou vyjednávací pozici, ale mohl také vyvolat odplatu. Pokud tedy KLDR nedokáže Warmbiera uzdravit, případně pokud je jeho stav neléčitelný, je pro ni stále lepší vydat ho, než aby zemřel v severokorejském vězení, konstatuje expert.  

Hrozba jménem Trump

Zadruhé, propuštění mladíka může Pchjongjang prezentovat jako "humanitární gesto", míní Cristol. Připomíná, že podle Kima si Warmbier zasloužil 15 let těžkých prací, ale KLDR nyní může tvrdit, že učinila gesto dobré vůle, byť malé. "Severní Korea může potápět lodě, odpalovat rakety a držet tisíce lidí v převýchovných táborech, kde vykonávají nucenou práci a dostávají se jim hodiny ideologické indoktrinace, ale nakonec nechala odejít toto nemocné dítě domů k rodičům, tudíž není zcela špatná, že?" naznačuje odborník severokorejské úvahy.     

KLDR nevede v západních zemích sofistikované veřejné diplomatické operace a ani nedisponuje žádným přirozeným publikem, které by se mohlo přiklonit na její stranu, podotýká politolog. Dodává, že Kimův režim tak může jen doufat, že ztiší, nikoliv více rozezní tlukot amerických válečných bubnů.

"V neposlední řadě, prezident Trump ukázal, že se v dobrém i zlém smyslu snaží starat o životy Američanů více než o životy kohokoliv jiného," tvrdí Cristol. Podotýká, že Trump je ochoten posílat uprchlíky a žadatele o azyl zpět do zemí, kde jim potenciálně hrozí smrt, jen aby chránil Američany před domnělým bezpečnostním rizikem.     

"Vím o lidech, kteří sem přicházejí ze Sýrie jako součást té masové migrace, takže pokud vyhraju, pojedou zpět," cituje politolog Trumpova slova z jeho předvolební kampaně. Varuje, že v Trumpově éře by smrt jediného Američana v Pchjongjangu mohla mít mnohem větší důsledky než smrt tisíců Korejců či Japonců.  

Témata:  Severní Korea USA

Související

Aktuálně se děje

14:24

Sněhová předpověď počasí. Čeká se obleva, pak nastane další změna

Počasí během minulého týdne označili meteorologové za bláznivé. Na nejvyšší české hory každopádně přineslo zimu. V pondělí ležely na hřebenech desítky centimetrů sněhu. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) naznačil, jaký bude další vývoj. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy