Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Německu proběhly razie kvůli nenávisti na internetu

Facebook, sociální sítě
Facebook, sociální sítě
Foto: Pixmac

Berlín - Policie po celém Německu provádí razie namířené proti lidem, kteří zveřejňují nenávistné příspěvky na sociálních sítích. K výslechu byli předvedeni pravicoví a levicoví extremisté.

Domovní prohlídky policie provádí od šesté hodiny ranní ve čtrnácti ze šestnácti spolkových zemích.

K výslechu předvedla desítky lidí. Kromě těch s krajně pravicovými názory, jsou mezi nimi i dva lidé s radikálními levicovými postoji a také jedna osoba, jež se hlásí k takzvaným Říšským občanům.

"Kdo bude po síti šířit právně postižitelné obsahy, bude důsledně stíhán a pohnán k odpovědnosti," uvedl ministr spravedlnosti Heiko Maas. "Kdo chce chránit svobodu slova, nesmí nečinně přihlížet, když je výměna názorů omezována trestným vyhrožováním a zastrašováním," dodal.

V dubnu německá vláda schválila návrh zákona, podle kterého bude sociálním sítím, jež nebudou důsledně mazat protiprávní obsah, hrozit pokuta až 50 milionů eur (1,3 miliardy korun). Parlamentem by měla norma projít ještě před zářijovými volbami.

Témata:  Německo sociální sítě internet

Související

Aktuálně se děje

24. května 2025 21:50

24. května 2025 10:50

I dítě by nakreslilo lepší? Nový portrét vévodkyně Kate je hitem internetu, posměch střídá zhnusení

Nový portrét Kate, princezny z Walesu, který se objevil na obálce červnového čísla britského magazínu Tatler, vyvolal mezi veřejností silné emoce. Obraz nigerijsko-britské umělkyně Hannah Uzor měl být poctou současné princezně, která se kvůli léčbě rakoviny stáhla z veřejného života. Místo toho však čelí ostré kritice – a zároveň i vlně podpory – zejména na sociálních sítích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Cvrčci

Jak lidé podléhají hoaxům? Bouří se proti hmyzu, i když je realita úplně jiná

Odmítání konzumace hmyzu se v posledních letech proměnilo v jeden z nejsilnějších kulturních symbolů pravicového odporu proti Evropské unii, ekologickým politikám i domnělé nadvládě globálních elit. Výrok „Nebudu jíst brouky!“ už dávno není jen nevinný vtip, ale heslo, kterým se vyjadřuje hluboký nesouhlas s představou světa, jak jej podle některých názorů formují organizace jako Světové ekonomické fórum nebo Evropská komise. Vizuální a emocionální síla tohoto narativu nachází odezvu v řadě evropských zemí, ať už jde o billboardy krajně pravicových stran, či projevy konzervativních politiků v národních parlamentech.