reklama

"Nikdy bych si nedokázal představit, že by CDU a CSU někdy mohly v tak zásadní otázce, jako byla problematika uprchlíků, přemýšlet a jednat tak odlišně," řekl v rozhovoru s týdeníkem Der Spiegel ministr dopravy a jeden z předních představitelů CSU Alexander Dobrindt.

Zatímco Merkelová s velkou částí CDU zastávala vstřícnou politiku k běžencům, bavorská CSU usilovala o uzavření německých hranic.

"Události posledních měsíců budou ještě dlouho ovlivňovat vztah mezi oběma stranami," řekl Dobrindt. "Nyní vyvstává otázka, zda a jak bychom mohli vytvořit společný volební program," dodal.

Ministr zdůraznil, že CSU chce v tradičním svazku s CDU zvítězit v parlamentních volbách. Společnou kandidátkou obou konzervativních stran na kancléřku by podle něj měla být stejně jako při předchozích volbách Merkelová. Podle Dobrindta však CSU bude v kampani vystupovat jinak než její sesterská strana. "CSU má vždy svůj vlastní profil. A to, zda bude mít společný program nebo vystoupí s vlastním, vzejde z budoucí diskuse," řekl.

Dobrindt také varoval před rozšiřováním povolební spolupráce mezi konzervativci a Zelenými. CDU s ekologickou stranou vládne v Hesensku, v Sasku-Anhaltsku a nyní bude menším partnerem Zelených v Bádensku-Württembersku. "Měli bychom se proti zeleným tématům vymezit, nezdůrazňovat společná témata. Když politici stále sází na konsenzus, voliči začnou hledat alternativu," varoval Dobrindt.

Podle něj se už nyní CDU posunula příliš do politického středu a tím umožnila vzestup pravicově populistické Alternativě pro Německo (AfD).

reklama