Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

My jsme amerického studenta nemučili, tvrdí KLDR

Severní Korea
Severní Korea
Foto: Pixabay

Pchjongjang - KLDR se dnes poprvé vyjádřila ke kauze amerického studenta Otto Warmbiera, který tento týden zemřel ve Spojených státech krátce po propuštění ze severokorejské věznice. Režim popírá, že by byl mladík mučen.

Pchjongjang se k Warmbierově smrti vyjádřil v článku publikovaném severokorejskou oficiální tiskovou agenturou KCNA. Ta napsala, že KLDR jednala s Warmbierem v souladu se severokorejskými zákony a s mezinárodními normami. Jakékoli špatné zacházení s vězněm popřela.

Pchjongjang také kritizoval Jižní Koreu, že zneužívá případu Warmbiera, aby dosáhla propuštění dalších cizinců zadržovaných v Severní Koreji.

Američtí lékaři uvedli, že Warmbier měl těžce poškozený mozek. V pondělí zemřel. Donald Trump se pak ostře ohradil proti "tvrdým podmínkám", kterým byl odsouzenec v KLDR vystaven. "Je to brutální režim," uvedl šéf Bílého domu o Severní Koreji.

Témata:  Severní Korea Jižní Korea mučení vězňů

Související

Aktuálně se děje

10:42

Jaromír Jágr a návrat po 10 letech? Zpráva, která překvapila hokejové fanoušky

Bude Jaromír Jágr pokračovat v hokejové kariéře? Otázka, co zajímá všechny hokejové fanoušky, které mohl na apríla zaujmout příspěvek na sociálních sítích Českého hokeje. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Grónsko

Analýza

Co bude s Grónskem? Dánové dříve dali USA volnou ruku, nátlak ale trpět nebudou

Grónsko, největší ostrov světa, se ocitlo v centru neobvyklé globální pozornosti. Rétorika prezidenta Donalda Trumpa o jeho možném začlenění pod Spojené státy vzbudila obavy mezi spojenci. Ačkoli bezpečnostní argumenty nejsou v kontextu Arktidy bezdůvodné, posílení americké národní bezpečnosti by mělo vycházet ze spojenectví a důvěry, nikoliv z nátlaku. Grónsko může být klíčovým partnerem, ne cílem agrese.