Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Důvěrnice jihokorejské exprezidentky si odsedí tři roky za korupci

Pak Kun-hje
Pak Kun-hje
Foto: CNN

Soul - Čche Son-sil, přítelkyně sesazené jihokorejské prezidentky Pak Kun-hje, byla dnes odsouzena ke třem rokům vězení za korupci. Čelí ale ještě dalším obviněním.

Čchung Ju-ra, která je držitelkou zlaté medaile v jezdeckém sportu z asijských her, byla minulý měsíc vyhoštěna z Dánska.

Jihokorejský soud ji shledal vinnou z toho, že využívala svých vazeb na exprezidentku, aby dostala svou dceru na prestižní univerzitu v Soulu. Čche Son-sil podle soudu "spáchala mnoho nelegálních činů", když vyvíjela na univerzitu tlak, aby její dceru přijala a poté jí poskytovala přednostní zacházení. Univerzita například žákyni Čchung Ju-ra udělovala známky za písemné práce, které nikdy neodevzdala, a za zkoušky, které neabsolvovala.

Čche Son-sil čelí ještě vážnějším obviněním, včetně toho, že s využitím svých styků s prezidentkou nutila jihokorejské firmy, aby darovaly miliony dolarů jejím nadacím. Bývalá prezidentka Pak Kun-hje byla oficiálně sesazena a vzata do vazby v březnu. V dubnu byla obviněna, že se na braní úplatků přímo podílela.

Skandál postihl i největší jihokorejskou firmu Samsung, jejíž šéf I Če-jong byl obviněn ze zpronevěry, úplatkářství, křivého svědectví a dalších činů a je ve vazbě. Exprezidentka údajně přijala od šéfa Samsungu úplatky za zhruba 26 milionů dolarů (612 milionů Kč).

Témata:  Jižní Korea Pak Kun-hje 1

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.