Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Důvěrnice jihokorejské exprezidentky si odsedí tři roky za korupci

Pak Kun-hje
Pak Kun-hje
Foto: CNN

Soul - Čche Son-sil, přítelkyně sesazené jihokorejské prezidentky Pak Kun-hje, byla dnes odsouzena ke třem rokům vězení za korupci. Čelí ale ještě dalším obviněním.

Čchung Ju-ra, která je držitelkou zlaté medaile v jezdeckém sportu z asijských her, byla minulý měsíc vyhoštěna z Dánska.

Jihokorejský soud ji shledal vinnou z toho, že využívala svých vazeb na exprezidentku, aby dostala svou dceru na prestižní univerzitu v Soulu. Čche Son-sil podle soudu "spáchala mnoho nelegálních činů", když vyvíjela na univerzitu tlak, aby její dceru přijala a poté jí poskytovala přednostní zacházení. Univerzita například žákyni Čchung Ju-ra udělovala známky za písemné práce, které nikdy neodevzdala, a za zkoušky, které neabsolvovala.

Čche Son-sil čelí ještě vážnějším obviněním, včetně toho, že s využitím svých styků s prezidentkou nutila jihokorejské firmy, aby darovaly miliony dolarů jejím nadacím. Bývalá prezidentka Pak Kun-hje byla oficiálně sesazena a vzata do vazby v březnu. V dubnu byla obviněna, že se na braní úplatků přímo podílela.

Skandál postihl i největší jihokorejskou firmu Samsung, jejíž šéf I Če-jong byl obviněn ze zpronevěry, úplatkářství, křivého svědectví a dalších činů a je ve vazbě. Exprezidentka údajně přijala od šéfa Samsungu úplatky za zhruba 26 milionů dolarů (612 milionů Kč).

Témata:  Jižní Korea Pak Kun-hje 1

Související

Aktuálně se děje

10:27

Nevydařená dovolená v Egyptě. Marie Růžičková se hlasitě rozčiluje

Česko momentálně s napětím sleduje mistrovství světa v hokeji, jehož se jako hráč i trenér v minulosti opakovaně zúčastnil Vladimír Růžička. V posledních letech ale zažil ústup ze slávy. Šampionát i tak jistě sleduje, zatímco jeho manželka Marie vyrazila na dovolenou do Egypta. Letošní zážitek ze severoafrické země je zatím speciální. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Žralok bílý (Carcharodon carcharias)

Žraločí útoky: Proč tito mořští predátoři útočí na lidi a jak se riziku vyhnout?

Žraloci jsou odjakživa opředení mýty a strachem. Filmy jako Čelisti vytvořily v očích veřejnosti obraz krvelačných predátorů, kteří číhají těsně pod hladinou a vyčkávají na lidské oběti. Skutečnost je však mnohem méně dramatická – a mnohem zajímavější. Žraločí útoky na lidi jsou sice reálným jevem, ale z hlediska pravděpodobnosti se jedná o extrémně vzácné události. Přesto však existují a čas od času dojde k tragickým následkům. Proč k těmto útokům dochází a jak jim můžeme předejít?