reklama

Policejní operace ve Verviers se uskutečnila 15. ledna 2015, krátce po útocích v Paříži, při nichž tři islamističtí ozbrojenci postříleli 17 lidí včetně členů redakce Charlie Hebdo. Podle vyšetřovatelů však akce v Belgii s vyšetřováním pařížských útoků přímo nesouvisela.

Při policejním zásahu ve Verviers byli zabiti dva islamisté, další byl zatčen. Právě zatčený Marouane El Bali (26), který stejně jako jeho dva druhové pocházel z bruselské čtvrti Molenbeek, je hlavní postavou procesu. Prokuratura ho kromě terorismu obžalovala i z pokusu o vraždu, jehož se podle ní dopustil tím, že střílel na policisty. Spolu s ním před soudem stane dalších šest mužů, z nichž tři jsou ve vazbě a tři zatím na svobodě.

Z devíti osob souzených v nepřítomnosti jsou dva Belgičané, pět Francouzů, jeden Maročan a jeden Nizozemec.

Podle vyšetřovatelů teroristickou buňku ve Verviers úkoloval Belgičan marockého původu Abaaoud, který v té době pobýval v Řecku. Chtěl prý uskutečnit útoky proti policii. Tohoto muže se tehdy dopadnout nepodařilo. Abaaoud pak zřejmě naplánoval útoky v Paříži, při nichž loni 13. listopadu zahynulo 130 lidí. Sám Abaaoud zahynul při přestřelce na pařížském předměstí Saint-Denis pět dní po útocích.

reklama