Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

IS je vojensky poražen, Mosul padne do několika dnů, říká irácký generál

Islámský stát
Islámský stát
Foto: Reprofoto YouTube

Bagdád - Oblast pod kontrolou Islámského státu (IS) v Mosulu už podle irácké armády nepřesahuje dva čtvereční kilometry. Město, v němž byl v roce 2014 vyhlášen chalífát, by mělo být od džihádistů osvobozeno za několik málo dní.

"Zbývají jen malé části města, obzvláště ve starém městě," řekl irácký generál Abdal Ghaní Asadí. "Z vojenské perspektivy je Islámský stát poražen," dodal s tím, že bojovníci IS už ztratili bojového ducha. "Vyzýváme je, aby se vzdali, nebo zemřeli," sdělil také irácký důstojník.

Pokus islamistů dobýt v neděli nazpět některé čtvrti mimo historické jádro selhal. Irácké jednotky vedou urputné boje v křivolakých uličkách historického starého města, které leží na západním břehu řeky Tigris.

Mezinárodní koalice pod vedením USA kryje osmiměsíční ofenzivu vzdušnými útoky a logistickou pozemní podporou.

Témata:  Irák Islámský stát

Související

Aktuálně se děje

16. září 2025 14:33

Zemřel legendární americký herec Robert Redford (†89)

Světovou kinematografii v úterý zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 89 let zemřel slavný americký herec a režisér Robert Redford. Informoval o tom americký deník New York Times

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy