Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Referendum o skotské nezávislosti se odkládá, oznámila premiérka Sturgeonová

Skotská vlajka
Skotská vlajka
Foto: Pixabay

Edinburg - Rozhodnutí o vyhlášení nového referenda o odtržení Skotska od Británie odložila skotská premiérka Nicola Sturgeonová na konec rozhovorů o brexitu. Dosud Sturgeonová prosazovala uspořádání nového referenda mezi koncem roku 2018 a počátkem roku 2019, a to po několikaměsíčních přípravách.

Odklad oznámila Sturgeonová na půdě skotského parlamentu pod dojmem výsledků předčasných parlamentních voleb v Británii, v nichž její Skotská národní strana (SNP) přišla o 21 poslanců. Vyústění jednání o odchodu Británie z Evropské unie předpokládá na podzim příštího roku.

Sturgeonová před skotskými poslanci uvedla, že nebude okamžitě přijímat legislativní kroky k referendu o nezávislosti a že chce počkat na výsledek jednání s Bruselem. Po volebních ztrátách má SNP v britském parlamentu k dispozici jen 35 z 59 křesel přidělených Skotsku. Sturgeonová, která se myšlenky referenda zcela nevzdala, dnes uznala, že Skotové jsou již unavení „přijímáním politických rozhodnutí" a potřebují období „oddechu".

Poukázala také na to, že Skotové podstupují brexit, který si neodhlasovali a který je mnohem radikálnější, než si většina byla s to před rokem představit. Dodala, že 62 procent Skotů odmítlo odchod z EU v loňském celobritském referendu.

K uspořádání již druhého referenda o setrvání či odchodu Skotska ze Spojeného království potřebuje skotská vláda souhlas britského kabinetu a parlamentu ve Westminsteru. Ale britská premiérka Theresa Mayová to odmítá s tvrzením, že pro takové hlasování není vhodná doba.

V první referendu o této otázce v roce 2014 hlasovalo 55 procent Skotů pro setrvání ve svazku se zbytkem Británie. Tehdy jim ovšem bylo vyhrožováno, že by nezávislostí přišli i o členství v Evropské unii, což byl pro mnohé voliče určující prvek v rozhodování, jak zjistily dodatečné průzkumy.

Témata:  Skotsko Nicola Sturgeonová Brexit

Související

Aktuálně se děje

4. července 2025 19:52

Česko ochromila technická závada. Blackout má všude skončit ještě dnes

Páteční blackout v Česku způsobila technická závada, uvedl premiér Petr Fiala (ODS) po jednání Ústředního krizového štábu. Podle jeho slov se přepokládá, že ještě dnes budou obnoveny dodávky elektrické energie ve všech zasažených místech. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy