reklama

Podle deníku The Independent vlivný konzervativní politik těmito slovy dosud nejmohutněji zaútočil na Camerona, který naopak podporuje setrvání Británie v unii.

"Vzhledem k rozdílu mezi tím, co nám bylo přislíbeno, a tím, co jsme nakonec získali, by vláda nyní logicky měla vést kampaň na straně zastánců odchodu (Británie z EU)," řekl Johnson. Hovořil jen několik hodin poté, co svůj klíčový projev na podporu setrvání země v EU pronesl premiér Cameron.

Podle Johnsona při vyjednáváním s Bruselem Cameron neuspěl a nepodařilo se mu vyřešit některé klíčové otázky týkající se například možnosti regulovat imigraci, což byl cíl, který si premiér původně sám vytyčil. "Pro důvěru veřejnosti je velice zhoubné, když každý rok vedení země tvrdí, že omezí imigraci na desítky tisíc lidí, a pak to nesplní. Nemáme vůbec žádný způsob, jak kontrolovat počty příchozích," uvedl Johnson.

Bývalý starosta také obvinil Brusel, že jeho snahy o další centralizaci, regulaci a vytvoření "státu jménem Evropa" přináší "erozi demokracie". Katastrofické scénáře, které nastiňují odpůrci odchodu Británie z EU, se podle něj nesplní.

reklama