Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Orbán ostře o EU a kvótách: Nemůžu být slušný, je to jak kopnutí od koně

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér
Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér
Foto: fidesz.hu **www.fidesz.hu**

Budapešť – Viktor Orbán se v rozhovoru pro maďarská média opět ostře pustil do návrhu Evropské komise, který se týká „pokut“ pro ty země, které odmítnou přijmout uprchlíky. Tento plán se podle něj nedá vůbec slušně okomentovat.

Návrh Evropské unie žádá pokutu po těch členech EU, kteří nejsou ochotni přijmout uprchlíky v rámci systému kvót EU je podle Orbána „úder do břicha" nebo jako „kopnutí koně". Jeho slova přinesla maďarská média.

Orbán podle serveru Budapest Bussines Journal také řekl, že je těžké zůstat slušný a  „používat civilizovaný jazyk v souvislosti s tímto plánem" týkajícím se pokuty za každého uprchlíka, kterého členský stát odmítne.

Premiér zdůraznil, že je třeba v této otázce uspořádat referendum, které by plán Bruselu zastavilo. Dodal, že výsledek referenda bude přijat „ve vztahu k budoucnosti".

Orbán také požádal maďarské levicové opoziční strany, aby se připojily k vládnoucí straně Fidesz, která iniciuje myšlenku referenda. Orbán je požádal o to, aby plán podpořily.

Premiér zopakoval, že uprchlické kvóty z Bruselu jsou „špatná politika". Znovu zdůraznil, že hranice EU je třeba střežit a kvůli tomu by měly být vytvořeny uprchlické tábory mimo EU.

Témata:  Viktor Orbán Evropská komise (EK)

Související

Aktuálně se děje

21. dubna 2025 15:10

21. dubna 2025 14:28

Velikonoční pondělí v ohrožení: VAROVÁNÍ před silnými bouřkami s možnou supercelou

Meteorologové varují: část Česka může na Velikonoční pondělí zasáhnout nebezpečné bouřkové pásmo. Podle aktuální výstrahy ČHMÚ nelze vyloučit vznik supercely – výjimečně silné bouře s rotujícím jádrem. Výraznější bouřková aktivita se očekává zejména na Vysočině a jihozápadě Moravy. Neděle přitom ještě přinese klidné a převážně slunečné počasí.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy

Papež František

Truchlí nejen věřící. Smrt papeže Františka je rána pro boj s extrémním počasím

Úmrtí papeže Františka je nejen ztráta pro katolickou církev, ale také pro celosvětové ekologické a sociální hnutí. Tento argentinský jezuita a první papež z Latinské Ameriky se totiž stal klíčovou postavou boje za klimatickou spravedlnost. Jeho vliv na globální debatu o ochraně životního prostředí byl natolik výrazný, že ho jako hlavního inspirátora označuje většina nábožensky motivovaných klimatických aktivistů.