"Dnes jsme tady, abychom zahájili novou americkou energetickou politiku," řekl Trump podle agentury Reuters na ministerstvu energetiky. "Americkou energii vyvezeme do celého světa," dodal.

Zatímco podle řady Trumpových oponentů plán země opustit pařížskou dohodu o klimatu ohrozí mezinárodní vztahy USA, ministr energetiky Rick Perry prohlásil, že energetický vývoz vazby USA s jejich spojenci posílí. "Spojené státy si udělají víc přátel tím, že jim budou dodávat energii a umožní jim vymanit se z pozice rukojmích některých zemí, zejména Ruska," řekl Perry na shromáždění uspořádaném na ministerstvu energetiky.

Trump hodlá dát nový impuls vývozu zkapalněného zemního plynu (LNG) na trhy východní Evropy a Asie, s nímž začala administrativa Baracka Obamy. USA nyní také nabídnou dodávky uhlí Ukrajině, jejíž energetický trh poznamenává snížení dodávek ruského zemního plynu. Plánují vyvážet uhlí i do dalších států a zvažují zrušení restrikcí na úvěrování uhelných projektů v zahraničí. Po letech poklesu se Trump zasadil o zvýšení těžby uhlí, za letošních prvních pět měsíců vzrostla o 19 procent.

Export LNG hodlá Trump podpořit příští týden ve Varšavě, kde se setká s představiteli střední a východní Evropy, tedy regionu závislém na energetických dodávkách z Ruska. Jednání nejvyspělejších zemí světa G20 pak využije k setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Bude to jejich první schůzka.

Trumpova administrativa dále plánuje zrušit Obamovy restrikce a zvýšit těžbu ropy v Atlantském a Severním ledovém oceánu. Těžba ropy a zemního plynu je v posledních letech na vzestupu, stejně jako export, a Trump slíbil produkci dále zvyšovat. Prohlásil, že jeho iniciativa přinese energetickému sektoru miliony pracovních míst. USA také daly zelenou novému ropovodu do Mexika o kapacitě 180.000 barelů denně.