Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rakouská armáda by mohla nahradit dosluhující podzvukové letouny českými L-159

Aero Vodochody představilo letoun L-159
Aero Vodochody představilo letoun L-159
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Vídeň - Rakousko hledá náhradu za dosluhující podzvukové proudové letouny Saab 105, které používá k výcviku i k ostraze vzdušného prostoru a které budou ze služby vyřazeny do roku 2020. Ve hře jsou dle agentury APA i české stroje L-159, za favorita jsou ovšem považovány spíše italské letouny M-345 či M-346.

Rakouský korespondent mezinárodního vojenského magazínu Jane's Defence Weekly Georg Mader považuje náhradu strojů Saab 105 za palčivou otázku, neboť letadla v armádě už dosluhují. Do služby je Rakousko zařadilo v roce 1970 a v současné době jich provozuje 28.

I vzhledem k tomu, že rakouští piloti stíhaček Eurofighter podstoupili výcvik na letounech M-345 nebo M-346, jsou italské stroje považovány za ideální volbu. Vedle toho prý ale Vídeň uvažuje také o českých L-159 či o britských cvičných letadlech Hawk.

Rakousko také stojí před rozhodnutím o budoucnosti svých nadzvukových vzdušných sil. Ještě tento měsíc by rakouský ministr obrany Hans Peter Doskozil měl oznámit, zda se Vídeň rozhodne zůstat u stávajících letadel Eurofighter, nebo je nahradí jinými stíhačkami. V takovém případě podle Madera připadají v úvahu pouze švédské stroje Gripen a americké letouny F-16.

Témata:  Rakouská armáda Rakousko Česká republika L-159

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.