Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Trump ve Varšavě nenavštíví pomník hrdinů ghetta, polští Židé ho za to kritizují

Židé, ilustrační fotografie
Židé, ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Varšava - Americký prezident Donald Trump se během dnešní návštěvy Polska nechystá zastavit v Památníku hrdinů varšavského ghetta. Čelí proto kritice ze straby vedoucích představitelů polské židovské komunity.

Památník připomíná povstání Židů ve varšavském ghettu v květnu 1943. Tehdy se kolem 750 jen slabě vyzbrojených Židů postavilo přesile nacistických oddílů SS. Reagovali tak na masové transporty lidí do vyhlazovacích táborů. Povstání bylo brzy potlačeno a ghetto bylo během té doby doslova srovnáno se zemí.

"Od pádu komunismu v roce 1989, všichni američtí prezidenti a viceprezidenti při návštěvě Varšavy vždy zavítali do Památníku hrdinů varšavského ghetta. Hluboce litujeme, že prezident Trump považoval za správné přerušit - kromě mnoha dalších - tuto tradici hodnou respektu a to přesto, že má pronést projev na místě vzdáleném ani ne míli od památníku," stojí v prohlášení polské židovské komunity.

"Doufáme, že tento projev nedostatku úcty neodráží postoje a pocity amerického lidu," napsali předseda Svazu židovských náboženských obcí v Polsku Lesław Piszewski, vrchní polský rabín Michael Schudrich a předsedkyně varšavské židovské komunity Anna Chipczyńska.

Témata:  Donald Trump Polsko židé

Související

Aktuálně se děje

9. července 2025 22:00

Tajemství vzkazu od Jiřiny Bohdalové. Až se Miloš Zeman začervenal

Jiřina Bohdalová se nadále zotavuje z červnové operace srdce, takže dokonce vynechává letošní ročník karlovarského filmového festivalu. Jednou věcí si ale může být jistá. Kamarádi na ni myslí. Například exprezident Miloš Zeman. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Uprchlíci, ilustrační fotografie.

Komentář

Evropa před rozhodnutím: Buď s migrací bojovat, nebo se nechat zahltit. Necháme pašeráky fungovat?

Itálie ztrácí mladé a vzdělané obyvatele, zatímco čelí sílícímu přílivu migrantů z Afriky a Asie. Demografická krize ohrožuje nejen její vlastní stabilitu, ale narušuje i soudržnost celé Evropské unie. Unijní státy nejsou ochotné sdílet odpovědnost, a přitom nedokáží zformulovat ani jednotný postoj vůči zemím, které místo spolupráce s Evropou tolerují nebo přímo podporují pašeráctví. Pokud Evropa nezasáhne rázně a koordinovaně, zůstane rukojmím vnějších krizí a vlastní nerozhodnosti.