Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Americká vláda obvinila někdejšího manažera Audi kvůli falšování testů emisí

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Mnichov - Americká vláda obvinila bývalého manažera automobilky Audi, že nařídil zaměstnancům vytvořit software umožňující falšování testů emisí naftových vozů. Italský občan Giovanni Pamio (60) je tak již osmým bývalým zaměstnancem koncernu Volkswagen, který čelí stíhání v aféře Diesegate.

Pamia vyšetřují Federální úřad pro vyšetřování (FBI) a kriminální divize Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA), napsala agentura AP.

Mnichovská prokuratura dnes potvrdila, že v Německu byl v pondělí v rámci vyšetřování Audi kvůli emisnímu skandálu zadržen první obviněný, neupřesnila však jeho totožnost. Podle listu Bild je tímto zadrženým právě Giovanni Pamio, kterému prý nyní hrozí vydání do USA.

EPA předloni v září Volkswagen obvinila, že do vozů s naftovým motorem instaloval software umožňující při testování emisí skrývat vysoce nadlimitní hodnoty oxidů dusíku. Volkswagen následně přiznal, že software po celém světě instaloval do asi 11 milionů naftových aut. Skandál se týká i zhruba 1,2 milionu vozů Škoda Auto.

Volkswagen se již dohodl, že na řešení emisního skandálu ve Spojených státech vynaloží až 25 miliard dolarů (zhruba 573 miliard Kč).

Témata:  dieselgate Audi USA

Související

Aktuálně se děje

11:14

Jiří Langmajer a drama v Himálaji. Bál se, že zůstane tam nahoře

Himálajské dobrodružství Jiřího Langmajera nedopadlo tak, jak si představoval. Zároveň ale mohlo skončit ještě hůř, protože herec se zjevně dostal až na úplnou hranu. Svého cíle sice nedosáhl, ale vrátil se dolů ve zdraví. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

COP29

Boj s počasím selhal. COP29 přinesl v závěru jen zklamání

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.