Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Putin považuje pařížskou dohodu za základ dlouhodobé spolupráce

Vladimir Putin, prezident Ruské federace
Vladimir Putin, prezident Ruské federace
Foto: kremlin.ru

Hamburk - Na schůzce nejvyšších představitelů skupiny BRICS byl dnes v Hamburku přítomen i ruský prezident Vladimir Putin. Moskva podle jeho slov považuje dohodu o klimatických změnách za základ dlouhodobé mezinárodní kooperace.

Blok BRICS sdružuje od roku 2001 Brazílii, Rusko, Indii a Čínu, v roce 2011 se k němu připojila Jihoafrická republika.

Rusko pařížskou klimatickou dohodu podepsalo, zatím ji ale neratifikovalo. Putin minulý měsíc řekl, že světové společenství má stále dost času na to, aby dohodu realizovalo, a to i navzdory rozhodnutí prezidenta USA Donalda Trumpa americkou účast odvolat.

Ruský prezident dnes v Hamburku rovněž řekl, že jeho země chce i nadále spolupracovat s ostatními producenty ropy na harmonizaci globálních energetických trhů a na omezení cenových výkyvů. Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), Rusko a několik dalších zemí se dohodlo omezit těžbu ropy na 1,8 milionu barelů denně od letošního ledna. Dohoda má trvat do března příštího roku.

Putin na schůzce BRICS rovněž vyzval k dalším reformám Mezinárodního měnového fondu (MMF). Prohlásil také, že státy skupiny G20 by měly spojit síly v boji proti terorismu.

Témata:  Vladimír Putin BRICS ekonomika

Související

Aktuálně se děje

11. května 2025 19:48

11. května 2025 12:52

Princezna Kate a rakovina: Ve společnosti se teď ledacos změní, zní z nemocnice

Britská princezna z Walesu Kate Middleton se dočkala neobvyklé a dojemné pocty. Královská zahradnická společnost (Royal Horticultural Society – RHS) oznámila, že nově vyšlechtěná odrůda růže ponese jméno Catherine’s Rose. Tento výjimečný květ má nejen okouzlující vzhled a vůni, ale také hluboký symbolický význam – připomíná osobní boj princezny s rakovinou a podpoří pacienty prostřednictvím charitativních příspěvků.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Polsko-Běloruská hranice

Evropské státy kvůli Rusku vystupují z Ottawské úmluvy. Aktivisté jsou na nohou

V Evropě dochází k pozoruhodnému a zároveň znepokojivému obratu v otázce mezinárodní bezpečnostní politiky. Pět států sousedících s Ruskem – Finsko, Polsko, Lotyšsko, Estonsko a Litva – oznámilo svůj záměr vystoupit z Ottawské úmluvy, která zakazuje používání protipěchotních min. Tím se tyto země odklání od jednoho z nejvýznamnějších globálních odzbrojovacích dohod posledních dekád. Rozhodnutí vyvolalo silnou kritiku ze strany lidskoprávních organizací.