Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hackeři pronikli do amerických elektráren, hlavním podezřelým je Rusko

Útok hackera, ilustrační fotografie
Útok hackera, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Washington - Hackeři operující ve prospěch cizího státu nedávno pronikli do nejméně tuctu amerických elektráren, včetně kansaské jaderné elektrárny Wolf Creek. Experti varují, že nepřátelské síly si chtějí vytvořit podmínky pro narušení dodávky elektřiny v USA.

Napsala to dnes agentura Bloomberg s odvoláním na informované americké činitele. Útok podle nich vyvolává podezření, že hackeři hledají slabá místa v rozvodu elektrické energie.

Příslušné varování dostaly energetické podniky minulý týden. Hackeři rovněž nedávno pronikli do sítí jisté nejmenované společnosti, která vyrábí kontrolní systémy pro zařízení užívaná v elektrárenských provozech.

Hlavním podezřelým je Rusko, píše Bloomberg. Taková možnost je obzvlášť znepokojivá, protože Rusům se už podařilo vyřadit část elektrické rozvodné sítě na Ukrajině, což mohl být test jejich útočných nástrojů.

Podle amerického ministerstva pro vnitřní bezpečnost Spojeným státům bezprostřední nebezpečí nehrozí. "Není náznak žádného veřejného ohrožení, protože případný dopad (hackerských útoků) se omezuje na administrativní a obchodní sítě," uvedlo ministerstvo.

Témata:  hackeři USA elektrárny

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.