reklama

Dave Majumdar, novinář pro magazín National Interest, ve svém komentáři uvádí, že Rusko připravuje nové balistické rakety RS-28 Sarmat. Ty mají nahradit již starší, avšak doposud největší zbraň tohoto typu R-36M2 Vojvoda.

První testy jsou připraveny již během letošního roku a Majumdar uvádí, že pokud budou úspěšné, začne je ruská armáda používat or roku 2018.

"Konkrétnější data o této raketě k dispozici nejsou, avšak to, co víme, naznačuje, že se jedná o impozantní zbraň. Měla by využívat zcela modernizované motory původní střely Vojvoda. Vážit by měla miminálně 100 tun, unese 15 termo-nukleárních hlavic a má dosah 6000 mil. Jakmile bude postavena, bude se jednat o největší mezinárovní balistickou raketu," popisuje Majumdar.

Navržen prý byl s cílem překonat protiraketovou obranu pomocí kombinace klamných cílů, rychlosti a řady protiopatření. A jak na to reaguje americká armáda? Novinář uvádí, že ačkoliv se snaží modernizovat, proti podobným zbraním prý obranu nemají, neboť ani jejich nové rakety se nemohou se Sarmatem srovnávat. "Potřebujeme nové rakety na obranu proti Rusku i Číně a jejich zlepšujícímu se arzenálu, avšak není pravděpodobné, že armáda přijde s něčím tak veklým či těžkým, jako je tato ruská zbraň," upozorňuje.

reklama