Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Peking odmítá mezinárnodní kritiku za smrt disidenta Lioua Siao-poa

Peking
Peking
Foto: Pixabay

Peking - Ve středu zemřel na rakovinu čínský disident Liou Siao-po. Čína sklidila kritiku kvůli tomu, že laureátovi Nobelovy ceny míru neumožnila léčbu v cizině. Peking to odmítá.

Nejznámější čínský politický vězeň, který se inspiroval československou Chartou 77, zemřel ve věku 61 let. Trpěl rakovinou jater v konečném stadiu, kvůli které byl podmínečně propuštěn z vězení do ošetření v nemocnici ve městě Šen-jang na severovýchodě Číny. Čínské úřady ale neumožnily jeho převoz k léčbě do zahraničí, jak si přál.

Předsedkyně norského Nobelova výboru Berit Reissová-Andersenová ve středu řekla, že vláda v Pekingu je spoluodpovědná za předčasnou smrt čínského disidenta.

Zármutek nad jeho skonem vyjádřili mimo jiné generální tajemník OSN António Guterres či německá kancléřka Angela Merkelová nebo americký prezident Donald Trump.

"Čína je právní stát. Případ Lioua Siao-poa je součástí vnitřních záležitostí Číny," sdělil mluvčí čínského ministerstva zahraničí, kterého citovala agentura Nová Čína.

Témata:  Čína Liou Siao-po

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.