Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Známí zesnulého čínského disidenta nemají spojení s vdovou, mají o ni obavy

Čína
Čína
Foto: Pixabay

Peking - Přátelé zesnulého čínského disidenta Liou Siao-poa dnes vyjádřili obavy o osud jeho manželky. Básnířka Liou Sia se sice neangažuje politicky, ale přesto byla od roku 2010 pod dohledem úřadů.

Liou Sia byla vidět na záběrech z pohřbu, ale nehovořila s novináři a objevila se jen v doprovodu příbuzných. Jeden z disidentů agentuře AFP řekl, že se s ní od sobotního Liouova pohřbu nemohou spojit. "Jsme velmi znepokojeni. Na fotografiích jsme viděli, jak je (Liou Sia) slabá a otřesená. Vypadala jako nejsmutnější člověk na světě," sdělil Chu Ťia.

Liou projevil přání odjet léčit se do ciziny, ale úřady mu to nepovolily. Jeho přátelé se domnívají, že ve skutečnosti tak chtěl dostat svou ženu do bezpečí. Země EU i USA marně vyzývají Peking, aby nechal Liouovu ženu odjet. Nově se k nim dnes připojila Austrálie.

Po sobotním pohřbu, který se konal ve městě Šen-jang, tamní zástupce řekl, že je Liou Sia volná. Dodal ale také, že prožívá šok ze ztráty příbuzného a potřebuje klid.

Australská ministryně zahraničí Julie Bishopová dnes vyzvala čínskou vládu, aby "zrušila veškerá cestovní omezení pro Liouovu ženu a propustila ji z domácího vězení". Agentura Reuters k tomu napsala, že Bishopové prohlášení se v Pekingu nesetká s porozuměním a že ministryně vyjádřila svůj názor, i když tím může ohrozit vztahy se zemí, která je největším obchodním partnerem Austrálie.

Témata:  Čína Liou Siao-po

Související

Aktuálně se děje

4:00

Zimní počasí se ještě neloučí. O víkendu se vrátí mrazíky, pak se oteplí

Zima stále ještě neřekla poslední slovo. Podle ČHMÚ.cz se o víkendu objeví přízemní mrazíky. Příští týden se ale oteplí až na 24 stupňů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Žralok bílý (Carcharodon carcharias)

Žraločí útoky: Proč tito mořští predátoři útočí na lidi a jak se riziku vyhnout?

Žraloci jsou odjakživa opředení mýty a strachem. Filmy jako Čelisti vytvořily v očích veřejnosti obraz krvelačných predátorů, kteří číhají těsně pod hladinou a vyčkávají na lidské oběti. Skutečnost je však mnohem méně dramatická – a mnohem zajímavější. Žraločí útoky na lidi jsou sice reálným jevem, ale z hlediska pravděpodobnosti se jedná o extrémně vzácné události. Přesto však existují a čas od času dojde k tragickým následkům. Proč k těmto útokům dochází a jak jim můžeme předejít?