Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nejlínější země světa? V žebříčku jsme i my

Čechům se nic nechce? Nebo je to naopak?
Čechům se nic nechce? Nebo je to naopak?
Foto: Pixabay

Vědci ze Stanfordské univerzity zjišťovali, ve které zemi udělají její občané za den průměrně nejvíce kroků a jak tato data souvisí se zdravím či obezitou konkrétní populace. Výsledek České republiky vás nejspíše překvapí.

Největší studie lidského pohybu všech dob měřila data dobrovolníků užívajících chytré telefony ve 111 zemích. Celkem se jí zúčastnilo neuvěřitelných 700 000 osob. Vědci díky tomu zjistili, že zdraví a nadváha populace nezávisí přímo na pohybu, nýbrž je klíčovým faktorem něco, co nazvali "nevyrovnanost pohybu".

Účastníci průzkumu si do svého telefonu stáhli aplikaci, která každý den měřila počet jejich kroků a dále uvedli základní demografické informace jako je věk, pohlaví, výška či váha.

Poté, co byla sebrána data, výzkumníci si všimli zajímavého faktu. Země, ve kterých většina obyvatelstva nachodí každý den podobný počet kroků, problém s obezitou téměř nemívají. Naprostým opakem jsou země, kde lze velký počet osob označit jako ty "s bohatou aktivitou" a velký počet jako s aktivitou "chudou". Čím větší mezera mezi skupinami, tím větší problém s obezitou.

Nově objevený fenomén byl nazván právě jako "nevyrovnanost pohybu" (v originále activity inequality) a díky těmto poznatkům se prokázalo, že pouhým měřením průměrné aktivity obyvatelstva není možné určit, zda je populace zdravá, či není.

Kdo vyhrál?

Ze všech zúčastněných zemí jich 46 nabídlo alespoň 1000 připojených uživatelů a právě tyto země jsou brány jako nejrelevantnější pro výzkum. Na třetím místě od konce skončily Spojené státy, o druhé místo se podělili Austrálie, Kanada a Egypt. Na celé čáře prohrála Saudská Arábie. 

Z druhého konce seznamu vítězí Hong Kong. Následuje ho Čína, Švédsko, Jižní Korea a Česká republika! A přitom se naše země pohybuje někde v polovině tabulky počítadla denně nachozených kroků. Díky pohybové vyrovnanosti však nemáme zdaleka takové problémy s obezitou jako země, které průměrně nachodí mnohem více. 

Limity výzkumu

Každý průzkum má své limity a vzhledem k obřímu vzorku se sluší upozornit i na problematičnosti tohoto. Důležité je si uvědomit, že krokoměry na chytrých telefonech nikdy nejsou úplně přesné. Navíc zkoumaní lidé šli do projektu dobrovolně a nebylo možné žádným způsobem změřit, zda je celý vzorek dostatečně reprezentativní.

Přes to všechno můžeme studii považovat za informativní. Jednotlivá data jsou detailně k nahlédnutí v originálním materiálu, který publikovali autoři v recenzovaném časopise Nature a také ZDE.

Témata:  Univerzita Stanford lidé výzkum

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.