Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jižní Evropa se stala hrobem bezejmenných. Přes tisíc těl migrantů se neidentifikovalo

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: UNHCR

Londýn - V neoznačených hrobech na 70 místech v Turecku, Řecku a Itálii leží přes 1250 těl uprchlíků. Nenašel se nikdo, kdo by je identifikoval.

Během posledních dvou let přišlo o život na cestě do Evropy na 8400 lidí. Většina z nich zmizela v moři, ale mnoho těl vyplavily vlny na pobřeží. Byla často v pokročilém rozkladu, v mnoha případech se utopily celé rodiny.

Statisticky vzato od roku 2014 umírá denně ve Středomoří deset lidí a v průměru jedna oběť za den je pak pohřbena v hrobě beze jména. Největší námořní neštěstí, jichž bylo zaznamenáno skoro 340, se stala mezi Sicílií a Libyí a dále pak v Egejském moři.

BBC připouští, že její údaje mohou být hrubým odhadem, protože vycházejí z dostupných dat mezinárodních organizací a místních úřadů. Ty ovšem byly občas zavaleny příliš velkým množstvím obětí, aby byly schopné vést přesnou evidenci.

Témata:  uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

4:00

Čtvrteční počasí může způsobit potíže, varovali meteorologové

Čtvrteční počasí může způsobit problémy v dopravě, zejména v brzkých ranních hodinách, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Výstraha sice nebyla vydána, ale na některých místech se může vyskytnout ledovka. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Luiza Rozova

Údajná Putinova dcera konfrontována: Zavolejte otci, ať přestane útočit, řekl jí na ulici novinář

Údajná tajná dcera Vladimira Putina, Luiza Rozova (22), se omluvila za válku, kterou rozpoutal její otec na Ukrajině. Stalo se tak poté, co ji v Paříži konfrontoval ukrajinský novinář, jehož bratr byl nedávno zabit při ruském leteckém útoku. Rozova novináři Dmytru Sviatnenkovi z ukrajinské televize TSN řekla, že je jí celá situace "opravdu líto", ale trvá na tom, že nemá žádnou možnost válku zastavit.