Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Dementní, ale promyšlené. Výpady izraelského premiéra vůči EU hodnotí tisk

Benjamin Netanjahu
Benjamin Netanjahu
Foto: Facebook

Jeruzalém - Nepřátelství izraelského premiéra Benjamina Netanjahua vůči Evropě všeobecně a některým evropským zemím zvlášť je pevná a mnohovrstevná. Ostrý výpad proti Evropské unii, který v Budapešti nedopatřením unikl do sluchátek novinářů, byl podle listu Haarec politicky promyšlený a diplomaticky dementní.

Stejně jako američtí konzervativci se i většina izraelských voličů těší z příležitostného výbuchu vzteku proti kontinentu, který tak rádi navštěvují a tak rádi nenávidí. Na druhou stranu označit jeden z největších zakladatelských úspěchů Západu - uskupení, jež je čirou náhodou také největším izraelským obchodním partnerem - za "šílený", je řekněme si to bez obalu, šílené.

Nádavkem k běžné odrůdě izraelského a židovského rozhořčení nad evropským antisemitismem a kritikou okupace palestinských území, Netanjahu nasával antipatii k Evropě ode dne, kdy se narodil.

Jeho otec-historik Benzion Netanjahu líčil posledních 500 let evropsko-židovských vztahů počínaje inkvizicí jako "historii holokaustu", jak napsal list The New York Times v jeho nekrologu. Netanjahu byl formován operací Entebbe, při níž byl zabit jeho bratr a z níž vyšla francouzská vláda jako příliš slabá, aby zachránila židy unesené v letadle její národní letecké společnosti.

Všechno kulminuje s jeho nynějšími republikánskými fandy v americkém Kongresu a s alternativně pravicovými adoranty v Bílém domě Donalda Trumpa vedenými svým guru Stevem Bannonem.

Barack Obama byl v Netanjahuových očích Evropanem z podstaty, když už ne podle barvy pleti. Trump je navzdory všem svým nedostatkům pravým Američanem a Netanjahu by nic neviděl raději než to, jak Trump znovu pozvedne velikost Ameriky. Což je přesně důvod, proč řekl východoevropským představitelům, s nimiž se setkal v Budapešti, jak podstatně lepší jsou věci nyní, když je Obama pryč a celou show má v režii Trump.

"Spojené státy se více angažují v oblasti a víc bombardují Sýrii. To je pozitivní věc," řekl Netanjahu. Příhodně tak pominul veškerý zmatek a škody, které Trump napáchal na americké pověsti ve světě. Ignoroval své vlastní výhrady ohledně americko-ruské dohody o příměří v Sýrii, Trumpových plánů na "konečnou" izraelsko-palestinskou mírovou dohodu a také kolem nepříjemné pravdy o tom, jak daleko sahá Trumpova spolupráce (pokud ne přímo podřízenost), s Vladimirem Putinem.

Aby dokázal rozsah evropského "šílenství", vytáhl Netanjahu všechny karty ve stylu Stephena Bannona. Apeloval na nacionalistickou a xenofobní stránku svých čtyř hostitelů z V4, Maďarska, Polska, Slovenska a České republiky, s nimiž se Izrael bohužel čím dál tím víc ztotožňuje navzdory jejich téměř hmatatelné odvrácené stránce v podobě antisemitismu a snah revidovat holokaust.

Netanjahu hrál na etnocentrický nacionalismus V4 a jejich strach z muslimské "mongrelizace", což je pejorativní označení pro jejich míšení s obyvatelstvem Evropy. Přesně tyto postoje přitom dostaly členské státy V4 do sporu s Bruselem. A představitelé EU nepochybně nebudou nijak vlídně pohlížet na důkazy, jak Netanjahu popichuje odpadlíky EU v otázce muslimské migrace, aby se vzepřeli i v případě politiky EU vůči Izraeli.

Témata:  Izrael Benjamin Netanjahu Visegradská čtyřka

Související

Aktuálně se děje

11. dubna 2025 9:59

Felix Slováček ve společnosti. Přiznal probdělé noci u monitoru a strach, že ztratí rozum

Felix Slováček zaskočil Česko, když se již ve středu, tedy pouhé tři dny po smrti milované dcery Anny Slováčkové, objevil ve společnosti. Argumentům známého hudebníka by měl ale každý porozumět. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy