Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Macronovi klesla popularita o deset procent, není to ale nic výjimečného

Emmanuel Macron
Emmanuel Macron
Foto: European Union

Paříž - Popularita francouzského prezidenta Emmanuela Macrona od května, kdy se ujal funkce hlavy státu, klesla o deset procentních bodů.

Jeho práci podle dnes zveřejněného průzkumu institutu Ifop nyní schvaluje 54 procent lidí.

I přes značný propad je Macronova popularita ve srovnání s většinou jeho předchůdců v tomto období po nástupu k moci na podobné nebo vyšší úrovni.

Předchozí prezident François Hollande měl po třech měsících v Elysejském paláci podporu 56 procent respondentů a François Mitterrand (hlavou státu 1981-95) 48 procent, výjimkou byl Nicolas Sarkozy (2007-2012) s 66 procenty.

Z průzkumu vyplývá, že Francouzi se obávají škrtů a změn, které Macron ohlásil. Mezi státními zaměstnanci klesla podpora prezidenta o 18 procentních bodů a mezi staršími 65 let pak o jedenáct procentních bodů.

Témata:  Francie EuroZprávy.cz Emmanuel Macron

Související

Aktuálně se děje

9. července 2025 20:15

Důchody 2026: Příští valorizaci doprovodí novinka. Tohle už nebude automatické

Důchody se v lednu budou opět valorizovat, ale jedna věc bude jinak. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) již nyní informovala, že nebude automaticky zasílat valorizační oznámení o zvýšení důchodu. Všem bude nadále dostupné v elektronické podobě po přihlášení na ePortálu ČSSZ, případně v datové schránce. Klienti, kteří i nadále mají zájem o oznámení v papírové formě, o něj musí požádat. Čas mají do konce září. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Uprchlíci, ilustrační fotografie.

Komentář

Evropa před rozhodnutím: Buď s migrací bojovat, nebo se nechat zahltit. Necháme pašeráky fungovat?

Itálie ztrácí mladé a vzdělané obyvatele, zatímco čelí sílícímu přílivu migrantů z Afriky a Asie. Demografická krize ohrožuje nejen její vlastní stabilitu, ale narušuje i soudržnost celé Evropské unie. Unijní státy nejsou ochotné sdílet odpovědnost, a přitom nedokáží zformulovat ani jednotný postoj vůči zemím, které místo spolupráce s Evropou tolerují nebo přímo podporují pašeráctví. Pokud Evropa nezasáhne rázně a koordinovaně, zůstane rukojmím vnějších krizí a vlastní nerozhodnosti.