reklama

Maduro také kritizoval amerického prezidenta Donalda Trumpa za to, že se plete do záležitostí Venezuely. Den voleb, které považuje za nedemokratické nejen místní opozice, ale i velká část zemí regionu, označil autoritářský prezident za historický.

"Uvalily na mě sankce, protože jsem uspořádal jedinečný volební počin v historii Latinské Ameriky...Trestají mě za to, že neposlouchám příkazy imperialismu," prohlásil v pondělí večer Maduro. Řekl, že je na sankce pyšný, a s ironií dodal, ať si USA v sankcích pokračují. Trumpa obvinil, že dělá "největší chybu svého života", když se "plete do věcí venezuelského lidu".

Uvalení sankcí na socialistického prezidenta Madura oznámilo v pondělí amerického ministerstvo financí. Podle jeho šéfa Stevena Mnuchina nedělní volby ve Venezuele potvrdily, že Maduro je diktátor, který ignoruje vůli venezuelského lidu. Sankce zahrnují zmrazení Madurových aktiv spadajících pod americkou jurisdikci a zakazují americkým subjektům obchodní a finanční transakce s Madurem.

Nové Ústavodárné shromáždění bylo zvoleno v neděli podle tvrzení vlády počtem 8,8 milionu voličů, podle opozice se voleb účastnilo jen asi 2,2 milionu lidí a státní zaměstnanci navíc museli přijít pod pohrůžkou ztráty zaměstnání. Podle opozice, která volby bojkotovala, se Maduro novým orgánem snaží obejít parlament, v němž má od loňska většinu opozice a který v prosinci 2015 volilo téměř 14 milionů lidí.

Nový orgán bude mít podle právních expertů neomezené pravomoci. Panují obavy, že rozpustí parlament, a odvolá generální prokurátorku Luisu Ortegovou, která v posledních měsících kritizovala vládu i nejvyšší soud za neústavní kroky.

Nedělní volby kritizovala jako nedemokratické kromě USA a EU i řada zemí regionu. Maduro se v pondělí znovu opřel i do prezidentů Kolumbie Juana Manuela Santose či Peru Pedra Pabla Kuczynského, kteří podle něj "poslouchají příkazy Bílého domu".