Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Turecku začal největší proces kvůli pokusu o puč, souzeno je téměř 500 lidí

Turecko
Turecko
Foto: Pixabay

Ankara - V Turecku začal dnes dopoledne dosud největší proces kvůli loňskému zmařenému pokusu o puč. Souzeno je téměř 500 lidí, někteří v nepřítomnosti.

To se týká i hlavního obžalovaného duchovního Fethullaha Gülena, který žije dlouhodobě v USA a kterého vláda považuje za strůjce pokusu o převrat. Gülen, jehož vydání Ankara zatím bezúspěšně požaduje po Spojených státech, vinu odmítá.

Kromě Gülena je obžalována řada armádních důstojníků. Souzen, avšak v samostatném řízení, je podle agentury AP i bývalý velitel letectva Akin Öztürk, který se zodpovídá jako vůdce celého spiknutí. Celkem je obžalováno 486 lidí, z toho valná většina je ve vězení; 18 je souzeno na svobodě a sedm je na útěku.

Obžaloba se týká trestných činů "porušení ústavy, pokus o vraždu prezidenta a svržení vlády, vedení ozbrojené teroristické organizace a vražda". V případě uznání jejich viny hrozí mnohým obviněným doživotní vězení.

Pokus o převrat z 15. července 2016 si vyžádal 249 obětí na životech. Zabito bylo také kolem 30 osob aktivně zapojených do puče.

Témata:  Turecko soudy

Související

Aktuálně se děje

4. května 2026 12:27

Astronaut Svoboda dokončil základní výcvik. Česká mise na ISS vstupuje do další fáze

Major Aleš Svoboda, záložní astronaut Evropské kosmické agentury (ESA) a bojový pilot Armády ČR, úspěšně dokončil třetí a závěrečnou fázi základního astronautského výcviku v Evropském středisku astronautů v Kolíně nad Rýnem. Česká republika zároveň jedná o dalších krocích směřujících k realizaci národní mise v roce 2027.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy