reklama

Tento výsledek telefonátu obou ministrů dnes oznámilo ruské ministerstvo zahraničí s tím, že schůzka v Manile by se měla uskutečnit mezi 6. až 8. srpnem. Telefonát se podle Moskvy uskutečnit z Tillersonovy iniciativy.

Ministři se podle komuniké dohodli „podrobně posoudit perspektivy součinnosti při řešení světových a regionálních problémů", jakož i stav vztahů Ruska a USA.

Oba ministři mluvili také o situaci okolo Severní Koreje po dalším raketovém testu KLDR a Lavrov vyzval ke zdrženlivost a k obnovení rozhovorů.

Již dříve Tillerson uvedl, že by se rád o víkendu v Manile sešel se svým ruským protějškem Lavrovem. Šlo by o první schůzku od ruské odvety za americké sankce v podobě omezení personálu amerických zastupitelských úřadů v Rusku o 755 pracovníků. „Samozřejmě, že nám to komplikuje život," připustil Tillerson.

Americký prezident Donald Trump také byl kvůli většinovému postoji Kongresu v podstatě přinucen k podpisu nového balíku protiruských sankcí. „Naše vztahy s Ruskem jsou na rekordně nízké a velmi nebezpečné úrovni," napsal prezident na twitteru. Podobně to vidí i ruský premiér Dmitrij Medveděv, který ve středu na facebooku uvedl, že vyhlášení „naprosté obchodní války" mezi oběma zeměmi znamená konec nadějí na zlepšení vzájemných vztahů.

0 komentářů Napište svůj názor

reklama