Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Itálie schválila registrované partnerství,veřejnost je rozpolcena

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Reprofoto YouTube

Řím - Itálie se stane další evropskou zemí, která umožní registrované partnerství. Zákon rozdělil veřejnost. Debatu silně ovlivňoval odpor katolické církve, ačkoli sám papež proti svazku homosexuálů až tak vyhraněně nevystupuje.

Italští poslanci definitivně schválili registrované partnerství homosexuálů, když na dnešním zasedání nejprve vyslovili důvěru premiérovi Matteu Renzimu, který o ni požádal v souvislosti s tímto zákonem. Později odpoledne ještě musejí poslanci zákon formálně potvrdit.

Pro důvěru premiérovi se dnes vyslovilo 369 ze 630členné Poslanecké sněmovny, 193 poslanců bylo proti, dva se zdrželi. Vláda premiéra Renziho spojila hlasování o důvěře se zákonem již v únoru v Senátu, který návrh na registrované partnerství tehdy schválil značně okleštěný, což musel udělat sám Renzi kvůli odporu ve vlastní středolevicové koalici.

Vypuštěna z návrhu zákona tak v únoru byla ta část, která by homosexuálům dovolovala adoptovat partnerovy biologické potomky. Zákon ale nevylučuje přiznání rodičovských práv partnerovi stejného pohlaví soudní cestou případ od případu, jak tomu bylo i doposud.

Naopak vzájemná vyživovací povinnost partnerů, možnost pobírat vdovský či vdovecký důchod, udělení občanství partnerovi ze zahraničí, právo navštěvovat partnera v nemocnici či možnost přijmout partnerovo příjmení v normě zůstaly.

Témata:  Itálie registrované partnerství homosexuálové

Související

Aktuálně se děje

19. května 2025 15:01

Tragédie zasáhla ČHMÚ i ČT. Zemřel meteorolog Jan Šrámek (†48)

Velmi smutnou zprávu v pondělí oznámil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Ve věku 48 let tragicky zahynul meteorolog Jan Šrámek, jehož mohli znát i televizní diváci z České televize. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Žralok bílý (Carcharodon carcharias)

Žraločí útoky: Proč tito mořští predátoři útočí na lidi a jak se riziku vyhnout?

Žraloci jsou odjakživa opředení mýty a strachem. Filmy jako Čelisti vytvořily v očích veřejnosti obraz krvelačných predátorů, kteří číhají těsně pod hladinou a vyčkávají na lidské oběti. Skutečnost je však mnohem méně dramatická – a mnohem zajímavější. Žraločí útoky na lidi jsou sice reálným jevem, ale z hlediska pravděpodobnosti se jedná o extrémně vzácné události. Přesto však existují a čas od času dojde k tragickým následkům. Proč k těmto útokům dochází a jak jim můžeme předejít?