Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Itálie schválila registrované partnerství,veřejnost je rozpolcena

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Reprofoto YouTube

Řím - Itálie se stane další evropskou zemí, která umožní registrované partnerství. Zákon rozdělil veřejnost. Debatu silně ovlivňoval odpor katolické církve, ačkoli sám papež proti svazku homosexuálů až tak vyhraněně nevystupuje.

Italští poslanci definitivně schválili registrované partnerství homosexuálů, když na dnešním zasedání nejprve vyslovili důvěru premiérovi Matteu Renzimu, který o ni požádal v souvislosti s tímto zákonem. Později odpoledne ještě musejí poslanci zákon formálně potvrdit.

Pro důvěru premiérovi se dnes vyslovilo 369 ze 630členné Poslanecké sněmovny, 193 poslanců bylo proti, dva se zdrželi. Vláda premiéra Renziho spojila hlasování o důvěře se zákonem již v únoru v Senátu, který návrh na registrované partnerství tehdy schválil značně okleštěný, což musel udělat sám Renzi kvůli odporu ve vlastní středolevicové koalici.

Vypuštěna z návrhu zákona tak v únoru byla ta část, která by homosexuálům dovolovala adoptovat partnerovy biologické potomky. Zákon ale nevylučuje přiznání rodičovských práv partnerovi stejného pohlaví soudní cestou případ od případu, jak tomu bylo i doposud.

Naopak vzájemná vyživovací povinnost partnerů, možnost pobírat vdovský či vdovecký důchod, udělení občanství partnerovi ze zahraničí, právo navštěvovat partnera v nemocnici či možnost přijmout partnerovo příjmení v normě zůstaly.

Témata:  Itálie registrované partnerství homosexuálové

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 19:10

Extrémní počasí zasáhlo Chorvatsko: Řádí bouřky, Split je pod vodou

V části Balkánu se v úterý odehrála kombinace ničivých živlů – Chorvatsko postihla silná bouře s kroupami, zatímco v sousedním Srbsku zuřily stovky požárů po extrémní vlně veder. Tyto události jsou dalším příkladem extrémního počasí, které vědci stále častěji spojují s klimatickými změnami.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.