Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lvice zachráněná ze zoo v syrském Halabu porodila mládě

Lvice
Lvice
Foto: Pixabay

Súf (Jordánsko) - Lvice Dana zachráněná spolu s dalšími 12 zvířaty ze zoologické zahrady v syrském městě Halab (Aleppo) porodila po vypuštění v rezervaci v Jordánsku mládě.

Uvedla to dnes agentura AP. Mládě má bílou barvu, která se může později změnit. Podle odhadů váží 1,5 až dva kilogramy. Jeho pohlaví zatím není známo.

Veterináři našli zvířata v Sýrii ve zbědovaném stavu. Syrská armáda bojovala s odpůrci vlády o východní část Halabu téměř celý loňský rok, boje skončily až v prosinci. Zvířata ze zahrady dostala s pomocí Turecka do rezervace u jordánského města Súf rakouská charitativní organizace Four Paws.

Zvířata trávila tři týdny v klecích. Veterináři se obávali, že kdyby lvice porodila v kleci, mládě by zřejmě nepřežilo. Mládě, které dostalo jméno Hajar, což je arabsky přistěhovalec, se podle veterinářů narodilo někdy v noci z pátku na sobotu, v klidu zalesněné rezervace. Zaměstnanci rezervace objevili mládě v sobotu ráno, když Danu kontrolovali.

Veterinář Amír Chalíl si myslí, že lvice čekala s porodem až bude v bezpečí. "Je máma, měla instinkt. Je to zázrak," prohlásil.

Témata:  lvi Sýrie EuroZprávy.cz

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.