Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Odstraňování konfederačních soch označil Trump za pošetilé

Donald Trump, 45. prezident USA
Donald Trump, 45. prezident USA
Foto: ABC News

Washington - Prezident Donald Trump po svých úterních kontroverzních výrocích přilévá olej do ohně. Odstraňování konfederačních památníků z amerických měst je podle něj pošetilé a připravuje Američany o připomínky jejich historie.

Trump se postavil na stranu zastánců zachování odkazu představitelů Konfederace hájící otroctví. "Jsem smutný, když vidím, jak je historie a kultura naší skvělé země ničena odstraňováním našich krásných soch a památníků. Historii nemůžete změnit, ale poučit se z ní," napsal prezident na twitteru.

"Robert E. Lee, Stonewall Jackson - kdo bude další, Washington, Jefferson? Jak pošetilé!" pokračoval Trump v dnešním twitterovém prohlášení, když naznačil, že by někteří aktivisté mohli chtít odstranit po představitelích Konfederace i pomníky zakladatelů USA, neboť byli majiteli otroků.

Právě odstraňování sochy jižanského generála Roberta Leeho z parku ve městě Charlottesville se v sobotu stalo důvodem pro uspořádání demonstrace několika skupin americké krajní pravice, mezi nimiž byli i neonacisté vybavení nacistickými symboly a vykřikující nenávistná hesla.

Po nájezdu auta řízeného bělošským radikálem do účastníků protidemonstrace uspořádané odpůrci rasismu zemřela mladá obhájkyně práv menšin a 19 lidí bylo zraněno.

Témata:  Donald Trump USA sochy

Aktuálně se děje

27. srpna 2026 15:26

Danuše Nerudová se stala terčem nechutných výhrůžek

Europoslankyně Danuše Nerudová se stala terčem ostrého internetového útoku. Na svém profilu na sociální síti Instagram zveřejnila snímek soukromé zprávy od neznámého muže, která obsahovala vulgarity i výhrůžky fyzickým násilím a smrtí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Harald V.

Norsko v slzách. Zemřel oblíbený král Harald V.

Ve věku 89 let zemřel norský král Harald V., který byl hospitalizován v národní nemocnici v Oslu kvůli léčbě vzácného krevního onemocnění. Královský palác potvrdil, že panovník odešel pokojně v pátek v brzkých ranních hodinách. V reakci na tuto zprávu byla vlajka na střeše královského paláce spuštěna na půl žerdi. V posledních hodinách jeho života jej v nemocnici navštívili členové rodiny a před palácem se shromáždili lidé, aby položili květiny.