Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kontaminovaná vejce skončila na Slovensku v bratislavských hotelech

Vejce, ilustrační fotografie
Vejce, ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Bratislava - Většina z dodávek vaječné směsi s nadměrným obsahem nebezpečné látky fipronil byla již spotřebována. Dodávky skončily ve čtyřech bratislavských hotelech.

Uvedl to dnes slovenský úřad veřejného zdravotnictví. Podle dřívějšího sdělení úřadů vyrobila kontaminovaný produkt firma v Německu z nizozemských vajec, na Slovensko ho dodala rakouská společnost.

Slovenští hygienici po kontrole uvedli, že spotřebováno bylo 570 kilogramů a dodavateli vráceno 90 kilogramů vaječné směsi. Slovenská veterinární a potravinová správa původně informovala o dodávkách až 675 kilogramů směsi do bratislavských hotelů.

Fipronil je látka, která bývá součástí přípravků proti blechám, vším a klíšťatům. Nesmí se však podávat zvířatům, jejichž maso konzumují lidé. Světová zdravotnická organizace (WHO) považuje preparát za mírně toxický; jeho vysoké dávky vedou k pocitu nevolnosti a závratí.

Slovenská ministryně zemědělství Gabriela Matečná ve čtvrtek řekla, že ve zmiňované vaječné směsi byl až pětinásobně překročen povolený limit fipronilu.

Témata:  Slovensko vejce EuroZprávy.cz

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.