Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Prokurátorka kvůli Madurovi prchla z Venezuely do Kolumbie

Venezuela, ilustrační foto
Venezuela, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Caracas - Sesazená venezuelská generální prokurátorka Luisa Ortegová a její manžel a poslanec rozpuštěného parlamentu Germán Ferrer uprchli do Kolumbie. Zda tam požádali o azyl, zatím není jasné.

Oba v minulosti podporovali prezidenta Nicoláse Madura, v posledních době ho ale kritizovali kvůli údajné snaze nastolit diktaturu a kvůli porušování lidských práv.

Ortegovou kvůli jejím výrokům na adresu venezuelské vlády nedávno z funkce odvolali a nahradili Madurovým spojencem Tarekem Saabem. Právě Saab požádal tento týden nejvyšší soud, aby vydal na Ferrera zatykač. Manžel Ortegové podle něj stojí v čele rozsáhlé korupční sítě.

Ortegová naopak tvrdí, že o funkci přišla kvůli snaze prezidenta Madura zarazit vyšetřování, které by odhalilo, že přijal úplatek ve výši téměř sta milionů dolarů (2,2 miliardy Kč) od brazilské společnosti Odebrecht.

Do Kolumbie uprchla Ortegová navzdory zákazu opustit zemi i zmrazeným účtům. Nejdříve se s manželem na lodi dostala na karibský ostrov Arubu a odtud soukromým letadlem do kolumbijské metropole Bogoty.

Témata:  Venezuela Kolumbie Nicolas Maduro

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.