Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Itálie zostřuje bezpečnost, zejména u kulturních památek

Vatikán, ilustrační foto
Vatikán, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Řím - Itálie reaguje na teroristické útoky spáchané v minulých dnech ve Španělsku, Finsku a zřejmě i v Rusku. Země zvýšila bezpečnostní opatření v okolí cenných kulturních památek a na pěších zónách.

Italské úřady dostávají pravidelně pohrůžky teroristickým útokem. Římská správa nyní oznámila, že zvyšuje opatření na pěších zónách města. Nové zátarasy se mají objevit na nákupní třídě Via del Corso i u Fora Romana.

Ve Vatikánu jsou cenné umělecké sbírky. Dnes bylo nasazeno 50 policistů s přenosnými skenery na Svatopetrské náměstí ve Vatikánu, kam si přišlo vyslechnout papežovu motlitbu 10.000 lidí.

V Bologni je mimořádným způsobem chráněn přístup k bazilice San Petronio. Teroristé měli v minulosti v plánu několikrát zaútočit právě zde, protože uvnitř je freska z 15. století, na níž je zpodobeno mučení proroka Mohameda.

Teroristé ve Španělsku zabili 14 lidí, za něž se dnes konala mše v barcelonské bazilice Sagrada Familia. Objevily se spekulace, že původně měla být právě tato monumentální stavba terčem útoku. Mezi 13 oběťmi atentátu v Barceloně byli tři Italové, od roku 2003 při teroristických útocích ve světě zahynulo 43 Italů.

Témata:  Vatikán terorismus Itálie

Související

Aktuálně se děje

9. července 2025 20:15

Důchody 2026: Příští valorizaci doprovodí novinka. Tohle už nebude automatické

Důchody se v lednu budou opět valorizovat, ale jedna věc bude jinak. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) již nyní informovala, že nebude automaticky zasílat valorizační oznámení o zvýšení důchodu. Všem bude nadále dostupné v elektronické podobě po přihlášení na ePortálu ČSSZ, případně v datové schránce. Klienti, kteří i nadále mají zájem o oznámení v papírové formě, o něj musí požádat. Čas mají do konce září. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Uprchlíci, ilustrační fotografie.

Komentář

Evropa před rozhodnutím: Buď s migrací bojovat, nebo se nechat zahltit. Necháme pašeráky fungovat?

Itálie ztrácí mladé a vzdělané obyvatele, zatímco čelí sílícímu přílivu migrantů z Afriky a Asie. Demografická krize ohrožuje nejen její vlastní stabilitu, ale narušuje i soudržnost celé Evropské unie. Unijní státy nejsou ochotné sdílet odpovědnost, a přitom nedokáží zformulovat ani jednotný postoj vůči zemím, které místo spolupráce s Evropou tolerují nebo přímo podporují pašeráctví. Pokud Evropa nezasáhne rázně a koordinovaně, zůstane rukojmím vnějších krizí a vlastní nerozhodnosti.