Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

První kolo jednání o nové smlouvě NAFTA skončilo

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Washington - Ve Washingtonu se v neděli uzavřelo první pětidenní kolo jednání o volném obchodu (NAFTA), navážou na něj další rozhovory od 1. do 5. září v Mexiku.

Jednání se vedou mezi Spojenými státy, Kanadou a Mexikem. Washington si od úpravy 23 let starého paktu slibuje snížení svého obchodního deficitu a zvýšení amerického podílu na výrobě aut. Zástupci dalších dvou zemí mluví spíše o modernizaci dohody než o potřebě velkých změn.

V průběhu září se uskuteční ještě další kolo rozhovorů v Kanadě, v říjnu se pak jednání vrátí do USA. V závěrečném prohlášení stojí, že začala jednání o některých částech smlouvy, podrobnosti zveřejněny nebyly.

Dle agentury Reuters se na jednání neodehrálo žádné drama, protože jednotlivé strany si zatím vyměňovaly jen návrhy.

Vyjednávací týmy mají za úkol pracovat rychle. Zástupci z obchodních kruhů se obávají, že časový plán je příliš ambiciózní. Dřívější obchodní dohody se totiž projednávaly roky.

Témata:  USA Kanada Mexiko ekonomika

Související

Aktuálně se děje

9. července 2025 20:15

Důchody 2026: Příští valorizaci doprovodí novinka. Tohle už nebude automatické

Důchody se v lednu budou opět valorizovat, ale jedna věc bude jinak. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) již nyní informovala, že nebude automaticky zasílat valorizační oznámení o zvýšení důchodu. Všem bude nadále dostupné v elektronické podobě po přihlášení na ePortálu ČSSZ, případně v datové schránce. Klienti, kteří i nadále mají zájem o oznámení v papírové formě, o něj musí požádat. Čas mají do konce září. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Uprchlíci, ilustrační fotografie.

Komentář

Evropa před rozhodnutím: Buď s migrací bojovat, nebo se nechat zahltit. Necháme pašeráky fungovat?

Itálie ztrácí mladé a vzdělané obyvatele, zatímco čelí sílícímu přílivu migrantů z Afriky a Asie. Demografická krize ohrožuje nejen její vlastní stabilitu, ale narušuje i soudržnost celé Evropské unie. Unijní státy nejsou ochotné sdílet odpovědnost, a přitom nedokáží zformulovat ani jednotný postoj vůči zemím, které místo spolupráce s Evropou tolerují nebo přímo podporují pašeráctví. Pokud Evropa nezasáhne rázně a koordinovaně, zůstane rukojmím vnějších krizí a vlastní nerozhodnosti.