Paříž - Podle listu Le Monde se francouzský prezident Emmanuel Macron na středečním jednání v Slacburku v zásadě shodl s českým premiérem Bohuslavem Sobotkou, rakouským kancléřem Christianem Kernem a slovenským předsedou vlády Robertem Ficem na reformě evropské směrnice o detašovaných pracovnících.
Reforma by měla pozměnit směrnici, která například umožňuje, aby zaměstnanci byli vysláni do jiné země EU a zároveň platili příspěvky na sociální zabezpečení v zemi původu, což mnozí označují za příklad sociálního dumpingu.
Zatímco Sobotka a Fico o podrobnostech nehovořili, Macron se zmínil o "opravdovém konsensu v otázce reformy", hovořil o boji proti zneužívání detašovaných pracovníků a mluvil též o "zkrácení maximální doby, (po kterou může pracovník být detašován)".
Zda se mu podařilo své české a slovenské protějšky přesvědčit, aby lhůta byla zkrácena na jeden rok, jak si přeje Francie, ale neuvedl.
Le Monde míní, že vstřícný přístup Prahy a Bratislavy pomůže narušit jednotu V4, v níž se Polsko a Maďarsko proti zpřísnění směrnice o detašovaných zaměstnancích staví velmi nekompromisně.
Jistý pokrok v jednání je rovněž přičítán Rakousku, které se postavilo za Francii. Kancléř Kern uvedl, že se obává sociální dumpingu, jelikož počet detašovaných zaměstnanců v Rakousku se loni zvýšil o čtvrtinu.
Témata: Bohuslav Sobotka, Robert Fico, EU, Emmanuel Macron
Související
25. dubna 2022 16:32
28. srpna 2020 12:53
19. října 2019 10:58
8. října 2019 12:26
12. září 2019 16:27
30. června 2019 21:07