Washington - Americký prezident Donald Trump obnovil zákaz přijímat osoby se změněným pohlavím do armády. Příslušné nařízení rovněž zastavuje využívání vládních fondů k financování operací měnících pohlaví vojáků.
O tomto záměru Trump informoval už minulý měsíc na twitteru. "Po konzultaci s mými generály a vojenskými experty vezměte, prosím, na vědomí, že vláda Spojených států nepřijme do služby v armádě transgenderové osoby a ani jim nedovolí v jakékoli roli v armádě USA sloužit," napsal šéf Bílého domu 26. července na sociální síti.
Svým krokem zvrátil praxi, kterou zavedla vláda předchozího prezidenta Baracka Obamy. Rozhodnutí Trump zdůvodnil velkými finančními náklady a rozvratem, který by podle něj změny pohlaví v armádě vyvolaly.
O tom, zda muži a ženy se změněným pohlavím, kteří již v armádě slouží, budou moci v ozbrojených silách zůstat, má podle prezidenta v příštích měsících rozhodnout ministr obrany James Mattis. Jako kritéria pro něj stanovil efektivnost armády, úmrtnost, rozpočtová omezení a zákon.
Plán realizace opatření předpokládaných novou direktivou má ministr prezidentovi předložit do 18. února.
Témata: Donald Trump, USA, U.S. ARMY
Související
18. dubna 2025 21:13
18. dubna 2025 10:29
16. dubna 2025 12:50
15. dubna 2025 21:31
15. dubna 2025 15:55
13. dubna 2025 21:57