Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nelegální migranti si vytváří novou Džungli? Afričané okupují park v Bruselu

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: UNHCR

Brusel - Stovky migrantů přespávají každou noc v bruselském parku Maximilien. Situace připomíná někdejší tábor zvaný Džungle u francouzského Calais. Mladí Afričané sice převážně sní o Anglii, ale najdou se mezi nimi i ti, kteří mají jiné představy.

Nevládní organizace již měsíc upozorňují na situaci v parku Maximilien a vyzývají politiky k zásahu, "aby se Brusel nestal novým Calais". Ale žádosti o otevření centra pro uprchlíky v náležité podobě uvázly na mrtvém bodu. Státní tajemník pro azyl a migraci Theo Francken (z řad vlámské nacionalistické strany N-VA) tvrdí, že není možné starat se o "nelegální migranty", kteří "nechtějí azyl v Belgii".

Adam (25), který loni opustil rodný Súdán a strávil šest "velice těžkých" měsíců v Libyi, by rád v Bruselu ukončil své putování. "Příliš trpím, chci, aby mi belgická vláda poskytla ochranu," řekl. Byl by nejraději, kdyby byly zničeny otisky prstů, které mu sejmuli po přistání v Itálii.

V podobné situaci je mnoho z až 600 migrantů, kterých se v parku dopočítali aktivisté ze spolků Lékaři světa (Médicins du Monde, MdM) a Belgium Kitchen, rozdávající v parku večeře.

Podle dublinských pravidel totiž žádosti o azyl vyřizuje první ze zemí, do které migranti v Evropské unii vstoupili. Tedy ti, co přistáli u italských břehů, mají opustit belgické území, jak vysvětluje cizinecký úřad, který přijímá žádosti o azyl a který spolu s policií pořádá pravidelné kontroly v parku. V očích nevládních organizací jde o "zastrašování" či dokonce "obtěžování".

Stéphane Heymans z MdM, který v parku dvakrát týdně ordinuje, kritizuje nedostatek informací u 15 až 20 procent "nezletilců bez doprovodu", kteří nevědí, že se v Belgii těší zvláště chráněnému postavení.

Během večera dobrovolníci z Belgium Kitchen rozdali za 40 minut 620 porcí rýže, rajské omáčky a zeleniny v koutku zeleně mezi výškovými obytnými domy, kam migranti přicházeli po malých hloučcích. Zařízeno je to tak proto, aby nedošlo ke srocení davu, což by obtěžovalo lidi žijící v sousedství, vysvětlil aktivista Yassine Haj Idrissise. Do rána budou i sklizeny plechovky z trávníků i sundáno sušící se prádlo ze zábradlí u dětského hřiště, aby park vypadal zase normálně.

Témata:  uprchlíci uprchlické tábory Belgie

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 12:55

Kolik to stálo? Král Karel III. a dvě miliardy utracené po smrti Alžběty II.

Když v září 2022 zemřela všemi milovaná královna Alžběta II., tak v Británii nezavládlo bezvládí. Trůnu se ujal její syn Charles pod panovnickým jménem Karel III. Na oficiální korunovaci si však musel počkat až do května 2023. Stejně jako si britští daňoví poplatníci museli do těchto dní počkat na účet za korunovaci. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy