reklama
VIDEO: Největší hvězdy ve filmu Dámský klub - anotační obrázek
VIDEO: Největší hvězdy ve filmu Dámský klub

Autoři studie varují, že zvýšený zájem médií pomáhá šířit strach lidí z islámu a přispívá ke zhoršení vztahů a soužití s muslimským obyvatelstvem. Bombový útok na Bostonský maratón v roce 2013, který provedli dva muslimští útočníci a zabili při něm tři lidi, získal v pětiletém období téměř 20 procent veškerého pokrytí týkajícího se teroristických útoků USA.

Oproti tomu hlášení o masakru v roce 2012 v chrámu Sikh ve Wisconsinu, který zanechal šest mrtvých a který provedl běloch Wade Michael Page, představovaly jen 3,8 procent mediálního pokrytí. Stejně tak střelba na afroamerický kostel v Charlestonu v Jižní Karolíně, kdy útočník Dylann Roof zabil devět lidí, se média věnovala z 7,4 procent a útok F. G. Millera v roce 2014 v synagoze v Kansasu představoval jen 3,3 procenta zpráv.Všechny uvedené příklady splňují definici teroristických útoků, uvádí výzkumníci. Jejich studie taky vyvrací výrok prezidenta Donalda Trumpa, že média se dostatečně nevěnují útokům, která mají na svědomí muslimští pachatelé.

"Nevíme, zda je výrazně vyšší pokrytí vědomým rozhodnutím ze strany novinářů, ale tato stereotypizace posiluje veřejné mínění v tom, koho nebo čeho by se měli bát," udávají autoři studie. "Vydáváním článků a reportáží o teroristických útocích muslimů mnohonásobně více než jiné události se tento typ útoku jeví jako běžný. Není divu, že jsou Američané vystrašení z radikálního islámského terorismu," uzavírají autoři. Statistická data totiž ukazují, že realita je odlišná.

– Globe24.cz

0 komentářů Napište svůj názor

reklama