Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Arabsko-kurdská aliance prý osvobodili staré město v Rakká od IS

Armáda Kurdů
Armáda Kurdů
Foto: cabinet.gov.krd

Rakká - Jednotky arabsko-kurdské koalice, kterou ze vzduchu podporuje mezinárodní letecká koalice pod velením Spojených států, dnes oznámily, že dobyly poslední části starého města v syrské Rakce. Koalice pod vedením USA zatím informaci nepotvrdila.

"Oznamujeme našemu lidu, že jsme osvobodili staré město v Rakce," stálo v prohlášení Syrských demokratických sil (SDF). Arabsko-kurdské oddíly poprvé vstoupily do Rakky na počátku června, když se jim toto město podařilo prakticky obklíčit.

Širší ofenziva s kódovým označením Hněv Eufratu, která má za cíl dobýt tuto baštu IS, začala loni v listopadu. Od června se arabsko-kurdským silám podařilo dobýt, jak samy tvrdí, na IS asi 65 procent Rakky. Džihádisté však stále kontrolují některé čtvrti na západě města.

Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v Sýrii monitoruje, oznámila, že arabsko-kurské síly získaly kontrolu nad více než 90 procenty starého města, nikoliv nad celým jeho územím, jak SDF tvrdí.

Mluvčí mezinárodní letecké koalice plukovník Ryan Dillon uvedl, že stále čeká na potvrzení o dobytí starého města od zdrojů z koalice.

Témata:  Islámský stát Sýrie terorismus Kurdové

Související

Aktuálně se děje

21. dubna 2025 15:10

21. dubna 2025 14:28

Velikonoční pondělí v ohrožení: VAROVÁNÍ před silnými bouřkami s možnou supercelou

Meteorologové varují: část Česka může na Velikonoční pondělí zasáhnout nebezpečné bouřkové pásmo. Podle aktuální výstrahy ČHMÚ nelze vyloučit vznik supercely – výjimečně silné bouře s rotujícím jádrem. Výraznější bouřková aktivita se očekává zejména na Vysočině a jihozápadě Moravy. Neděle přitom ještě přinese klidné a převážně slunečné počasí.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy

Papež František

Truchlí nejen věřící. Smrt papeže Františka je rána pro boj s extrémním počasím

Úmrtí papeže Františka je nejen ztráta pro katolickou církev, ale také pro celosvětové ekologické a sociální hnutí. Tento argentinský jezuita a první papež z Latinské Ameriky se totiž stal klíčovou postavou boje za klimatickou spravedlnost. Jeho vliv na globální debatu o ochraně životního prostředí byl natolik výrazný, že ho jako hlavního inspirátora označuje většina nábožensky motivovaných klimatických aktivistů.