Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bahamy vyhlásily největší evakuaci v historii, bojí se hurikánu Irma

Hurikán
Hurikán
Foto: Facebook

Miami - Hurikán Irma se těsně přiblížil k Závětrným ostrovům, jejichž sever během několika hodina zasáhne. Bahamský premiér Hubert Minnis vyhlásil stav ohrožení a oznámil, že vláda nařídila povinnou evakuaci ostrovů v jižní části státu, která je největší v historii.

Minnis dodal, že živel představuje nesmírné nebezpečí pro ostrovy Mayaguana, Inagua, Crooked Island, Acklins, Long Cay a Ragged Island. Tamní obyvatelé budou během dneška letecky přepraveni do Nassau na ostrově New Providence.

Ti, kdo neopustí své domovy, budou dle guvernéra v obrovském nebezpečí. Upozornil, že bahamské záchranné složky možná nebudou schopny tyto lidi následně zachránit, až Irma ve čtvrtek vstoupí do oblasti.

Irma, která je nejsilnějším bouřkovým systém v oblasti Karibiku za dlouhá desetiletí, se ve středu večer místního času (v noci na čtvrtek) přežene přes Portoriko. Americký prezident Donald Trump již na tomto nezačleněném území USA a také na Floridě a Amerických Panenských ostrovech vyhlásil stav ohrožení.

V 05:00 SELČ byla Irma zhruba 75 kilometrů východně od ostrovního státu Antigua a Barbuda. Živel doprovází vítr, který v nárazech dosahuje rychlosti 295 kilometrů v hodině.

Témata:  Bahamy Portoriko počasí hurikán

Související

Aktuálně se děje

19. května 2025 19:13

Trump si před telefonátem s Putinem volal se Zelenským

Americký prezident Donald Trump dnes krátce telefonicky hovořil s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským těsně před plánovaným rozhovorem s ruským vůdcem Vladimirem Putinem. Informaci přinesla agentura Reuters s odvoláním na zdroj obeznámený s průběhem událostí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Žralok bílý (Carcharodon carcharias)

Žraločí útoky: Proč tito mořští predátoři útočí na lidi a jak se riziku vyhnout?

Žraloci jsou odjakživa opředení mýty a strachem. Filmy jako Čelisti vytvořily v očích veřejnosti obraz krvelačných predátorů, kteří číhají těsně pod hladinou a vyčkávají na lidské oběti. Skutečnost je však mnohem méně dramatická – a mnohem zajímavější. Žraločí útoky na lidi jsou sice reálným jevem, ale z hlediska pravděpodobnosti se jedná o extrémně vzácné události. Přesto však existují a čas od času dojde k tragickým následkům. Proč k těmto útokům dochází a jak jim můžeme předejít?