reklama

Toho Srbsko viní z válečných zločinů v Kosovu koncem 90. let. Povolební krizi se podařilo překonat poté, co koalice PAN, která vyhrála červnové volby a v jejímž čele stojí PDK, v pondělí podepsala dohodu o vytvoření vlády s menší stranou Aliance nové Kosovo (AKR). Ta předtím byla součástí koalice vedené Demokratickým svazem Kosova (LDK) předchozího premiéra Isy Mustafy. PAN tak konečně získala ve 120členném parlamentu podporu nadpoloviční většiny (konkrétně 62) poslanců.

Pozorovatelé si ale nejsou zcela jistí, zda zákonodárný sbor skutečně schválí i kabinet, který navrhne Haradinaj. Zaručená totiž stále ještě není podpora devíti poslanců Srbské kandidátky, zastupující srbskou menšinu.

 

Sousední Srbsko chce Haradinaje postavit před soud kvůli podezření, že spáchal válečné zločiny na civilistech během ozbrojeného povstání Albánců na sklonku 90. let v Kosovu, které tehdy bylo srbskou provincií. Vydalo na něj mezinárodní zatykač, kvůli němuž Haradinaje od ledna do dubna zadržovala Francie, která ho ale nakonec vydat Srbsku odmítla.

reklama