Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Polsko volá po válečných reparacích, Němci nedají ani korunu

Berlín, ilustrační foto
Berlín, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Berlín - Německá vláda dnes odmítla stále hlasitější požadavky Polska, aby mu Německo zaplatilo válečné reparace v řádu stovek miliard eur. Analytici tvrdí, že téma reparací je určeno spíše polským voličům než Berlínu.

Spor s Německem začíná v okamžiku, kdy do rozhodující fáze vstupuje procedura spuštěná Evropskou komisí proti Polsku kvůli porušování zásad právního státu.

Naposledy vznesla reparační požadavky polská premiérka Beata Szydlová. Polský ministr vnitra Mariusz Blaszczak předtím materiální škody napáchané nacistickým Německem v Polsku vyčíslil na bilion dolarů. Ministr zahraničí Witold Waszczykowski k tomu poznamenal, že to možná bylo i víc.

Mluvčí německé vlády Steffen Seibert dnes řekl, že značné reparace už Německo zaplatilo i Polsku a nadále za následky nacistického bezpráví platí. Polsko však podle něj už v roce 1953 od dalších požadavků upustilo a později to několikrát potvrdilo. "Spolková vláda nemá důvod zpochybňovat mezinárodněprávní účinnost zřeknutí se reparací z roku 1953," prohlásil Seibert.

Právní experti německého Spolkového sněmu už v srpnu dospěli k závěru, že Polsko nemá na reparace nárok, neboť jakékoli nároky kvůli německým zločinům spáchaným za 2. světové války ztratily platnost nejpozději smlouvou "dva plus čtyři" o konečném uspořádání ve vztahu k Německu z roku 1990.

Témata:  Německo Polsko válečné reparace

Související

Aktuálně se děje

18. července 2025 11:58

Je to dlouhodobý problém, reaguje Hanychová na Soukupa. Řekla, co nařídil soud

Českem v posledních hodinách hýbe nová kauza kolem Jaromíra Soukupa, jehož zastavili policisté k dechové zkoušce, přičemž nula se na přístroji neukázala. To logicky znepokojuje jeho bývalou partnerku Agátu Hanychovou, která s ním vede spor ohledně rozdělení péče o jejich dceru Rozárku. Má teď nabito?

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Policisté z ČR, SR a Ukrajiny zadrželi podezřelého Ukrajince.

Slováci po výtkách přešli do protiútoku. Ministr zkritizoval českou BIS

Napětí mezi českými a slovenskými bezpečnostními složkami nastalo v souvislosti s případem zadržení ukrajinského občana, který má být zodpovědný za loňské výhrůžky školám v Česku a na Slovensku. Čeští policisté vyčinili slovenským kolegům za to, jak o případu informovali. Do věci se následně vložil slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD).