Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jihokorejští experti po šestém jaderném testu KLDR naměřili stopové množství radioaktivního xenonu

Jižní Korea, ilustrační foto
Jižní Korea, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Soul - Jihokorejští jaderní experti po šestém jaderném testu KLDR naměřili stopové množství radioaktivního izotopu Xe-133, který v atmosféře přirozeně není a který byl v minulosti spojen právě se severokorejskými jadernými testy.

Jihokorejská komise pro jadernou bezpečnost oznámila, že krátce po nedělním severokorejském jaderném testu analyzovala vzorky půdy, vody i ovzduší.

Komise ve vyjádření uvedla, že zkoumala, "jak se xenon dostal na jihokorejské území". Jihokorejští odborníci zatím nedospěli k závěru, zda existuje souvislost s jaderným testem na severu Korejského poloostrova.

Xenon je bezbarvý vzácný plyn, který se přirozeně vyskytuje v zemské atmosféře. Používá se například při výrobě některých světel.

Témata:  Severní Korea Jižní Korea severokorejské zbraně

Související

Aktuálně se děje

10. dubna 2025 10:08

"Už aby to bylo." Jaromír Soukup slibuje velký comeback

Jaromír Soukup před časem zmizel z televizních obrazovek, kde byl dlouhá léta prakticky nepřetržitě. Podnikání v médiích se mu ale zhroutilo. Nyní se na scénu vrací. Soukup naznačil, že už příští týden chystá comeback. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy