reklama

Jako první útočili teroristé 22. března na bruselském letišti. Dva sebevražední atentátníci se odpálili v 7:58 místního času v odbavovací hale. Zemřelo zde 16 lidí, stejně jako ve stanici metra Maalbeek asi o hodinu a půl později. Tomu se ale možná dalo zabránit.

Atentát v bruselském metru spáchali islamisté v 9:11. Dvacet minut předtím přitom federální úřady vydaly povel metro zcela uzavřít, informovuje CNN. Rozkaz ale poslaly na špatný email - ředitel bruselské železniční policie Jo Decuyper ho dostal na soukromou, ne pracovní adresu.

I přesto by podle policistů trvalo uzavření všech stanic minimálně 30 minut. "I kdybych měl nějaké tlačítko, které všechno vypne a začne s evakuací, které samozřejmě neexistuje, nedalo by se tomu zabránit," uvedl Decuyper pro belgický De Standaard.

Jenže ani to není tak docela pravda. Nejvyšší úředníci včetně Decuypera se o útoku na letišti Zaventem dozvěděli v 8:03, tedy jen pět minut poté. Tři čtvrtě hodiny jim ale trvalo, než vůbec vydaly pokyn k uzavření cest.

reklama