Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Češi by si měli u zubaře připlatit, zuby si nehlídají, navrhuje Šmucler

Roman Šmucler
Roman Šmucler
Foto: Korzo

Praha - Doplatky na péči o zuby jsou výchovné, protože se lidé o své zuby víc starají. Tvrdí to nastupují prezident České stomatologické komory Roman Šmucler.

Zubařů na venkově a v malých městech je v Česku podle něj víc než na Západě. Stomatologové ho do čela komory zvolili loni v listopadu. Do funkce nastoupí 21. září za současného prezidenta Pavla Chrze, který vedl komoru od roku 2008 a post neobhajoval.

"Zubní kaz mít nemusíte, když pečujete o svůj chrup. Kdo tak činí, ušetří si minimálně na jedno auto, nemluvě o bolesti a jiných problémech," řekl Šmucler v rozhovoru s ČTK. Podobně by podle něj mohl stát lidi odradit od přejídání nebo kouření.

Zavedení nadstandardů, za něž si lidé připlatí, podporuje i v jiných oborech. "To, že si člověk nemůže doplatit léčbu, která je třeba méně bolestivá, nebo s kratší rekonvalescencí, je vysloveně proti lidským právům," uvedl.

Nedostatek zubařů v Česku je podle něj zažitý mýtus. "Proti Západu máme nezvykle mnoho zubních lékařů na venkově a v malých městech. Je to pozůstatek z doby socialismu, kdy je tam prostě naveleli," řekl. Slýchá prý často stížnosti starostů obcí pár kilometrů od velkého města. Zubař by tam podle Šmuclara ale ani potřebných 2000 pacientů nenašel, protože lidé za ošetřením stejně jezdí do většího města.

Témata:  Roman Šmucler zubaři zdraví

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.