reklama

Podle Kubka měl Vojtěch odejít už začátkem roku. "Odejít měl poté, co se začátkem roku ukázalo, že buďto vědomě lhal, nebo tlumočil nepravdy, které mu podstrčili jeho podřízení, ohledně naší údajné připravenosti na epidemii koronaviru," řekl ČTK Kubek. Podle něj Vojtěch nezodpovědností ohrozil zdraví a životy tisíců zdravotníků a zaměstnanců sociálních služeb.

Podle Kubka působil Vojtěch vždy dojmem určitého prostředníka. "Cokoliv bylo důležité, muselo se dojednávat s předsedou vlády Andrejem Babišem. Ať už šlo o zvyšování výdajů na zdravotnictví, ilegální zaměstnávání lékařů-cizinců nebo zvyšování ceny práce zdravotníků," dodal Kubek.

Ministr například odmítal použít pro hrazení zdravotní péče rezervy zdravotních pojišťoven. Premiér ale loni v září po jednání s řediteli pojišťoven rozhodl, že se z nich vezme dalších šest miliard korun. V době epidemie ministr několikrát navrhoval, podle svých slov na základě závěrů odborníků opatření, která pak vládou neprošla. Posledním případem bylo ministrem oznámené nošení roušek ve vnitřních prostorách od začátku září, které se po několika dnech změnilo. I ministr to v posledních dnech označil za chybu.

Jméno Vojtěchova nástupce, kterého by si komora představovala, Kubek uvádět nechtěl. "Rozhodně by to měl být člověk s autoritou, lékař. Někdo, kdo dokáže veřejnosti laické i zdravotnické vysvětlit, co je potřeba dělat, a kdo se nebude bát Andreje Babiše. Bude dbát na expertní doporučení," doplnil.

Podle šéfa stomatologů Šmuclera měl Adam Vojtěch jako ministr skvělá čísla epidemie covidu-19 při zachování velké svobody lidí. "Zbytečně nechal exhibovat lidi s miliony potenciálně nemocných a se statisíci mrtvých. Teď se do něj kopalo a zlikvidovali ho," napsal Šmucler na twitteru.

Česká lékárnická komora podle svého prezidenta Aleše Krebse věří, že se s Vojtěchovým nástupcem podaří dotáhnout k úspěšnému cíli věci, které se kvůli epidemii nestihly dokončit, jako je reforma financování lékárenské péče a další reformní kroky.

Podle politologů byl Vojtěch "otlounkánkem"

"Myslím, že ministr Vojtěch byl premiérovým otloukánkem, nyní se stal obětním beránkem. Jednal správně, když prosazoval přísnější hygienická opatření, premiér se však chtěl zalíbit lidu, čímž k současnému stavu hodně napomohl. Dle politických zákonitostí však hlava, která padá, je ministrova," uvedl Josef Mlejnek z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Podle Lubomíra Kopečka z Masarykovy univerzity v Brně je překvapivé, že Vojtěch ve funkci zůstal tak dlouho. V průběhu krize jeho postavení poznamenaly některé chyby, například nepodložené prohlášení před koronavirovou krizí, že zdravotnického materiálu je dost, míní. "Ještě podstatnější je, že se v průběhu koronavirové situace na jaře a v létě dostával občas do dost nedůstojných situací. Zvláště v létě kvůli marketingové strategii a komunikaci premiéra vypadal jako ministr, jehož názory na potřebu určitých omezujících opatření jsou málo důležité - ve srovnání s potřebou udržet oblibu ANO. Výsledek byl, že ministr zdravotnictví působil jako nepříliš důležité "páté kolo u vozu"," poznamenal Kopeček.

Rezignace podle něj odráží fakt, že hrozí, že se pandemie vytkne kontrole. Vojtěch za to nechce nést politickou spoluodpovědnost, napsal Kopeček.

Také podle Ladislava Mrklase z CEVRO Institutu v Praze byl Vojtěch tím, na jehož hlavu se hodilo, když se něco nedařilo. "Obecně vzato, byl Vojtěch typickým produktem Babišovy premiérské politiky - na první pohled sympatická tvář, nepolitik a nemanažer, naprosto závislý na premiérovi, a snažící se navodit dojem, že vlastně jde o manažera. Zároveň ovšem také typický otloukánek, na jehož hlavu se hodí, co se právě nedaří, aniž je očekávána nějaká zásadnější obrana. Jakýkoli pokus o emancipaci je pak v zárodku zašlapán do země (viz snaha o znovuzavedení roušek na konci srpna)," poznamenal.

Mrklas nepovažuje Vojtěchovo odstoupení za příliš překvapivé. "Již pár dní bylo jasné, že Andrej Babiš ztrácí půdu pod nohama, a volby se blíží. Babiš proto musí něco udělat, musí převzít iniciativu," uvedl.

Podle Petra Justa z Metropolitní univerzity v Praze mohla být důvodem ministrova únava a vyčerpání, nevylučuje ale také tlak ze strany premiéra. "Těch problematických bodů, kvůli nimž docházelo i mezi vládními představiteli či odbornými komisemi ministerstva ke sporům, bylo více. Neshody kolem nošení či nenošení roušek byly jen jedním z problémů a k pozitivnímu obrazu vlády, premiéra a ministra to rozhodně nepřispívalo," konstatoval.

reklama