Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kosovský parlament těsnou většinou podpořil Haradinajovu vládu

Vlajka Kosova
Vlajka Kosova
Foto: Pixabay

Priština - Kosovo má novou vládu v čele s Ramushem Haradinajem. Kabinet získal ve 120členné sněmovně těsnou podporu 61 poslanců. Koalice je velmi křehká, jejím členem jsou totiž i srbští zástupci.

Pád vlády ale může snadno způsobit i jiný z řady partnerů v koalici. I z tohoto důvodu musel Haradinaj přistoupit na řadu kompromisů a také zvýšit počet členů kabinetu, který média kvůli tomu nazvala "Haradinajovou čínskou vládou".

Řada pozorovatelů poznamenává, že na politiku a rozhodnutí kosovského kabinetu i parlamentu tak bude mít silný vliv srbský prezident Aleksandar Vučić. Představitelé Srbské kandidátky již předem dali najevo, že svůj postup budou konzultovat v Bělehradě.

"Tato kosovská vláda nyní závisí na hlasech Srbské kandidátky. V tomto smyslu bude i naše politická pozice jiná, protože budeme mít jiný mechanismus při schvalování rozhodnutí, která jsou důležitá," uvedl Dalibor Jevtič, který bude ve vládě zastupovat srbskou menšinu jako ministr pro návrat uprchlíků.

Prioritou pro Srbskou kandidátku podle něj bude stále oddalované ustavení Společenství srbských obcí a návrat 20.000 vysídlených Srbů. Haradinaje viní Srbsko z válečných zločinů v Kosovu koncem 90. let. 

Témata:  Kosovo Srbsko Aleksandr Vučič

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:09

Další hvězda v nemocnici. Tereza Ramba posílá fanouškům dobrou zprávu

Na seznam hvězd českého šoubyznysu, které v poslední době skončily v péči lékařů, přibyla Tereza Ramba. Fanouškům sice neozřejmila, co přesně jí je, vážné zdravotní problémy ale přiznala. Podle svých slov je naštěstí z nejhoršího venku.

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.