Aleksandr Vučič

Francouzský prezident Emmanuel Macron a srbský prezident Aleksandar Vučič během společné tiskové konference před pracovní večeří v prezidentském Elysejském paláci v Paříži (Francie, 8. dubna 2024).

Srbsko se vzdává Ruska. Přibližuje se k NATO

Svět

Srbsko, jakožto kandidátská země pro vstup do EU je jednou z předních zemí na Balkánském poloostrově, která disponuje jednou z nejsilnějších armád v regionu. Jeho podpora je v kontextu evropských geopolitických snah více než důležitá. Historicky bylo Srbsko blíže k politice Kremlu, což se ale podle současných událostí mění. Srbové se stále více orientují na západní hodnoty a spojenectví.

Aleksandar Vučič

Krym je ukrajinský, řekl srbský prezident

Svět

Krym a Donbas jsou části Ukrajiny, řekl v rozhovoru s agenturou Bloomberg srbský prezident Aleksandar Vučić. Srbský lídr, který se v nedávných letech se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem často osobně setkával, také uvedl, že s Putinem už "mnoho měsíců" nehovořil.

Aleksandar Vučič

Srbský prezident Vučić chce požádat NATO o vyslání srbských jednotek do Kosova

Svět

Srbsko požádá Severoatlantickou alianci, aby mu umožnila rozmístit srbské vojáky a policisty v Kosovu, ačkoli nepředpokládá schválení žádosti, uvedl dnes srbský prezident Aleksandar Vučić. Informovala o tom agentura Reuters. Prohlášení přichází v době rostoucích nepokojů na severu Kosova, který obývá převážně srbská menšina.

Miloš Zeman

Prezident Zeman se na Hradě sešel s maďarským premiérem Orbánem

Domov

Prezident Miloš Zeman se na okraj dnešního rozsáhlého pražského summitu setkal na Pražském hradě s maďarským premiérem Viktorem Orbánem a také se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem. Na twitteru to uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Mluvili o migrační krizi, energetice nebo o válce na Ukrajině, řekl ČTK ředitel hradní diplomacie Rudolf Jindrák.

Aleksandar Vučič

Vučić: Srbové odejdou z kosovských institucí, pokud budou dále pronásledováni

Svět

Srbští představitelé působící v kosovských institucích opustí své funkce, pokud budou dále pronásledováni. V mimořádném prohlášení k národu to dnes uvedl srbský prezident Aleksandar Vučić. Podle něj by se o bezpečnost kosovských Srbů měla postarat Severoatlantická aliance, v opačném případě tak učiní Srbsko.

Aleksandar Vučič

Svět

Chorvatsko zakázalo srbskému prezidentovi návštěvu koncentračního tábora

Chorvatsko zakázalo srbskému prezidentovi Aleksandaru Vučičovi soukromou návštěvu bývalého koncentračního tábora Jasenovac, kde za druhé světové války zemřelo velké množství Srbů. Krok vyvolal nové napětí ve vztazích obou sousedních zemí, stále zatížených dědictvím válek z 90. let. Bělehrad reagoval protiopatřeními.

Aleksandar Vučič

Srbským prezidentem byl podle prvních odhadů opět zvolen Vučić

Svět

V srbských prezidentských a parlamentních voleb jasně zvítězila stávající hlava státu Aleksandar Vučić a jeho Srbská pokroková strana (SNS). Podle odhadů společností CeSID a IPSOS, založených na vzorku dosud sečtených hlasů, získal Vučić 59,8 procenta hlasů, informovala agentura Reuters. Pokud se takto výrazné vítězství potvrdí, nebude nutné pořádat druhé kolo prezidentských voleb.

Andrej Babiš a Miloš Zeman.

Babiš mluvil se Zemanem o setkání se srbským prezidentem či očkování

Domov

Premiér Andrej Babiš (ANO) ve středu mluvil s prezidentem Miloš Zemanem o návštěvě srbského prezidenta Aleksandara Vučiče v Česku či očkování proti covidu-19. Možné odvolání ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) naopak neprobírali, řekl premiér novinářům dnes při návštěvě v Lysé nad Labem. Zopakoval, že šéf resortu zdravotnictví mu má do pátku odevzdat dokumenty ohledně svého majetku.

Očkování, ilustrační foto

Svět

Koronavirus: Srbsko začalo s očkováním, první dávku dostala premiérka

Srbsko dnes jako první země na Balkáně a třetí země v Evropě zahájilo očkování proti covidu-19. Jako první si nechala vakcínu podat premiérka Ana Brnabičová, informovala agentura Reuters. Stejně jako v Británii a Švýcarsku se i v Srbsku očkuje vakcínou společností Pfizer a BioNTech.

Rusko

"Že vám není hanba!" Srbsko popudily fotky, které zveřejnila mluvčí ruské diplomacie

Svět

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí rozlítila srbského prezidenta Aleksandara Vučiče kvůli poznámce vztahující se k uzavřené dohodě s Prištinou, jejímž garantem je americký prezident Donald Trump. Narážela v ní na údajně podřadnou roli Vučiče vůči Spojeným státům. Vučić odmítl, že by dohoda byla výsledkem amerického nátlaku. Moskevská mluvčí ale nakonec své vyjádření upravila.

Miloš Zeman

Zeman navštívil Srbsko. Vítali ho na letišti, sejde se s krajany

Domov

Přivítáním se srbským prezidentem Aleksandarem Vučićem a pokloněním se památce obráncům Bělehradu z první světové války dnes odpoledne prezident Miloš Zeman zahájil třídenní návštěvu Srbska. Večer má na programu setkání s českými krajany. Hlavní část návštěvy Bělehradu včetně jednání s politickými představiteli Srbska se uskuteční ve středu.

Vlajka Kosova

Svět

Vučić naštval téměř celý Balkán, zločince Miloševiče nazval velkým vůdcem

Bělehrad - Srbský prezident Aleksandar Vučić nazval v neděli bývalého jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiče "velkým" vůdcem a vyvolal tím pobouření v okolních balkánských státech, zejména v Kosovu. V nich totiž mají Miloševičovo jméno spojené zejména s krveprolitím, ke kterému došlo během válek v 90. letech, napsala agentura AP.

Vlajka Kosova

Prezidenti Srbska a Kosova jednali v Bruselu, kvůli "výhrůžkám" se spolu nesetkali

Svět

Brusel - Prezidenti Srbska a Kosova Aleksandar Vučić a Hashim Thaçi dnes v Bruselu jednali o řešení dlouholetého kosovského problému, spolu se ale nesetkali, jak bylo plánováno. Není jasné, zda budou rozhovory Bělehradu a Prištiny vůbec pokračovat, řekl podle srbské agentury Tanjug novinářům srbský vyjednavač Marko Djurić. Vučić řekl, že setkání s Thaçim odvolal kvůli nedávným "výhrůžkám a podvodům" Kosova.

Aktuálně se děje

20. června 2024 17:49

Armádní stíhačka v Polsku poškodila několik domů na severu země

Polský stíhací letoun MiG-29 ve čtvrtek během cvičení na severu země poškodil střechy několika domů. Informovala o tom polská armáda. Budovy podle nich zasáhla rázová vlna poté, co stíhačka překročila rychlost zvuku. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy