Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Srbský prezident kritizoval ruské snahy o verbování vojáků do války na Ukrajině

Aleksandar Vučič
Aleksandar Vučič
Foto: Alchetron

Srbský prezident Aleksandar Vučić kritizoval snahy ruské Wagnerovy (v ruském přepisu Vagnerovy) skupiny verbovat v Srbsku žoldnéře do války na Ukrajině. Tato činnost je v rozporu se srbskými zákony a s ohledem na vstřícný postoj Srbska vůči Rusku je navíc "neférová", dodal Vučić podle agentury Beta.

Vučić v pořadu televize Happy z pondělního večera řekl, že Srbsko je jedinou zemí v Evropě, která se nepřipojila k sankcím proti Rusku. "Co to Srbsku děláte, co vy z Wagnera vyzýváte (do války), když je to v rozporu s předpisy? Samozřejmě, že to zákon zakazuje," řekl srbský prezident. V zemi je podle něj "mnoho neodpovědných jedinců", kteří by volání Wagnerovy skupiny mohli vyslyšet.

Inzerát, v němž ruská žoldnéřská skupina hledala dobrovolníky pro válku na Ukrajině, se začátkem měsíce objevil v srbském vydání ruské televize RT (dříve Russia Today). Srbští pravicoví extremisté minulý týden odhalili v Bělehradě nástěnnou malbu s emblémem Wagnerovy skupiny, úřady ji vzápětí nechaly přetřít.

Srbský prezident si rovněž postěžoval, že snaha verbovat v Srbsku žoldnéře "není fér" s ohledem na to, že Srbsko "strádá" kvůli svému odmítnutí připojit se k protiruským sankcím. Připomněl také, že Srbsko přijalo "všechny Rusy", kteří po zahájení války na Ukrajině odešli z vlasti.

Wagnerovu skupinu založil před osmi lety ruský podnikatel blízký Kremlu Jevgenij Prigožin. Ochránci lidských práv ji viní z válečných zločinů v Sýrii a na východní Ukrajině, kde žoldnéřské jednotky působí od roku 2014. Skupina se od loňského února rovněž účastní bojů v rámci speciální vojenské operace, jak Moskva oficiálně nazývá svou invazi na Ukrajinu.

Srbští dobrovolníci se v letech 2014 a 2015 zapojili do bojů na východě Ukrajiny po boku proruských sil. Není však jasné, kolik se jich účastní plnohodnotné ruské invaze. Ruskem dosazený gubernátor Záporožské oblasti na Ukrajině Jevhen Balickyj (rusky Jevgenij Balickij) minulý týden uvedl, že do řad jednoho ze zde umístěných praporů vstoupili "dobrovolníci z bratrského Srbska".

Obavy z přítomnosti wagnerovců v Srbsku, respektive jejich snah verbovat v Srbsku a dalších zemích žoldnéře, vyjádřil během své nedávné návštěvy Bělehradu zvláštní poradce amerického ministerstva zahraničí Derek Chollet.

Srbsko je kandidátem členství v Evropské unii, zároveň ale udržuje úzkou obchodní a vojenskou spolupráci s Ruskem. Srbská veřejnost se po začátku ruské invaze na Ukrajinu z většiny přiklonila na stranu Moskvy. Bělehrad pod vedením prezidenta Vučiče sice invazi odsoudil, odmítl se však podvolit nátlaku Západu, aby se připojil k protiruským sankcím. Přímé vazby na Rusko podle médií udržují v Srbsku některé ultrapravicové organizace.

Témata:  Aleksandr Vučič Srbsko Ruská armáda

Související

Aktuálně se děje

9. května 2025 19:10

MS v hokeji 2025 začalo. Česko - Švýcarsko 5:4 po prodloužení, rozhodl Červenka

Opakováním loňského finále začalo letošní mistrovství světa v hokeji, na kterém Česko obhajuje zlato z domácího šampionátu. V úvodním zápase základní skupiny v dánském Herningu se skóre opakovaně obracelo z jedné strany na druhou. Vítězem se nakonec stal národní tým, rozhodující gól padl z hokejky Romana Červenky v prodloužení.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Koalice ochotných v Kyjevě

Mimořádná zpráva

Od pondělí bude na Ukrajině platit příměří, prohlásil Trump po jednání koalice ochotných. Jinak Rusko uvidí

Evropská diplomatická ofenziva vyvrcholila 10. května v ukrajinské metropoli Kyjevě, kam přijeli čelní představitelé čtyř klíčových evropských zemí – Francie, Německa, Velké Británie a Polska – na podporu Ukrajiny. Prezident Volodymyr Zelenskyj je přivítal osobně, aby společně jednali o novém návrhu na 30denní bezpodmínečné příměří s Ruskem. Do jednání se zapojil i americký prezident Donald Trump během společného telefonátu s evropskými lídry.