Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Balkánský kotel stále vře. Přízrak nové války v Evropě, která může vypuknout "do hodiny"

Milorad Dodik
Milorad Dodik
Foto: Wikimedia Commons

V případě, že Milorad Dodik oznámí odtržení, je politik z vládnoucí strany v srbské části Bosny a Hercegoviny přesvědčen, že válka vypukne během hodiny. Podle něho o tom není pochyb. Rusko podporuje úsilí místních úřadů o odtržení od zbytku země, což pro Západ znamená využití „balkánského kotle“ v konfliktu.

Na žádost bosenskohercegovského velvyslance bude Valné shromáždění OSN hlasovat o rezoluci, která by formálně uznala události ve Srebrenici v roce 1995 jako genocidu a zároveň vyhlásila 11. července dnem památky obětí. Německý deník Die Welt varuje, že tato iniciativa může vést k eskalaci konfliktů mezi etnickými menšinami v Bosně a Hercegovině.

Prezident Republiky srbské, což je část Bosny a Hercegoviny, nikoli Srbska, Milorad Dodik, oznámil, že pokud bude rezoluce přijata, "stáhne se z rozhodovacích procesů bosňáckého státu". Podle něj úřady v oblasti, kde převažují Srbové, "již projevují odhodlání k dosažení nezávislosti".

Místní politici zdůrazňují, že pokud Dodik splní své sliby, bude to nejhorší možný scénář. „Pokud by oznámil odtržení, do hodiny by zde vypukla válka,“ řekl jeden z jeho dvou zástupců, Camil Durakovič, v rozhovoru pro deník. Durakovič je proti rozdělení země, ale podle svých slov "může jen varovat".

Dodik usiluje o oddělení Republiky srbské od bosenského státu již dlouhou dobu, a v posledních týdnech se tomuto cíli věnuje ještě intenzivněji než předtím. Jeho úsilí v této věci podporuje ruský prezident Vladimir Putin.

Podle odborníků citovaných v deníku Wall Street Journal má Kreml zájem destabilizovat situaci na Balkáně, aby tak snížil vliv západních zemí. Účastník diskuze v německém Die Weltu apeluje na mezinárodní společenství, aby zasáhlo.

Do debaty se také zapojil srbský prezident Aleksandar Vučić, který varoval před možnými důsledky přijetí rezoluce. Může to vést k nárokům na válečné reparace vůči Bělehradu a ohrozit existenci Republiky srbské, která vznikla Daytonskou mírovou dohodou.

Německý list zdůrazňuje, že Bosna a Hercegovina je nejslabším státem na západním Balkáně a momentálně čelí nejvážnější krizi od války v Jugoslávii. Existence jakéhokoli konfliktu by mohla připomínat tragédii, která se odehrála v 90. letech.

Témata:  Srbsko Milorad Dodik Bosna a Hercegovina Vladimír Putin Aleksandr Vučič

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.