Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Bělehradě šlo o teroristický útok, tvrdí srbský ministr vnitra

Bělehrad, Srbsko
Bělehrad, Srbsko
Foto: Pixabay

Srbská policie zadržela dva muže v souvislosti se sobotním útokem na policistu, který před izraelským velvyslanectvím v Bělehradě v sebeobraně zabil útočníka s kuší. Podle ministra vnitra Ivicy Dačiče šlo o "cílený teroristický útok". 

Útočník v sobotu kolem 11. hodiny vystřelil z kuše na policistu, který v rámci služby dohlížel na bezpečnost izraelského velvyslanectví, přičemž ho zasáhl do krku. Strážce zákona použil v sebeobraně zbraň a útočníka zneškodnil. Zraněný policista byl při vědomí převezen do nemocnice, kde musel podstoupit operační zákrok.

Podle policie útočil konvertita k islámu, který pocházel z města Mladenovac a žil v Novém Pazaru, historickém a politickém centru bosenské muslimské menšiny v Srbsku, uvedla AFP. Vyšetřování spojuje útok s osobami podezřelými z napojení na ultrakonzervativní větev wahhábistického islámu. 

Policisté podle ministra provedli domovní prohlídky či výslechy desítek lidí, u nichž není sporu o tom, že patří k "wahhábistickému extrémistickému hnutí". "Je to operace proti extrémistům a teroristům, lidem přímo zapojeným do útoku, ale i proti těm, u kterých existují náznaky, že by mohli patřit k teroristickým skupinám," uvedl Dačič na rozhlasové a televizní stanici RTS. 

Šéf izraelské diplomacie Jisrael Kac v sobotu poděkoval srbským úřadům za podporu a spolupráci po pokuse o teroristický útok na velvyslanectví. "Terorismus nesmí být tolerován," napsal na sociální síti. Izraelský velvyslanec Jahel Vilan v neděli navštívil zraněného policistu v nemocnici. 

Témata:  Srbsko policie Srbsko terorismus

Aktuálně se děje

13. července 2024 17:32

13. července 2024 15:36

Izraelský útok v Gaze: Podle Hamásu nepřežilo více než 70 lidí

Desítky mrtvých si vyžádal sobotní útok ve městě Chán Júnis v Pásmu Gazy. Podle Hamásu byly zasaženy stany pro vysídlence, přičemž zemřelo 71 lidí a dalších 289 osob utrpělo zranění. Izraelci tvrdí, že cílili na vojenského velitele palestinského militantního hnutí Muhammada Dajfa. O tragické události informovala agentura AP či web France24

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy