Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Bělehradě šlo o teroristický útok, tvrdí srbský ministr vnitra

Bělehrad, Srbsko
Bělehrad, Srbsko
Foto: Pixabay

Srbská policie zadržela dva muže v souvislosti se sobotním útokem na policistu, který před izraelským velvyslanectvím v Bělehradě v sebeobraně zabil útočníka s kuší. Podle ministra vnitra Ivicy Dačiče šlo o "cílený teroristický útok". 

Útočník v sobotu kolem 11. hodiny vystřelil z kuše na policistu, který v rámci služby dohlížel na bezpečnost izraelského velvyslanectví, přičemž ho zasáhl do krku. Strážce zákona použil v sebeobraně zbraň a útočníka zneškodnil. Zraněný policista byl při vědomí převezen do nemocnice, kde musel podstoupit operační zákrok.

Podle policie útočil konvertita k islámu, který pocházel z města Mladenovac a žil v Novém Pazaru, historickém a politickém centru bosenské muslimské menšiny v Srbsku, uvedla AFP. Vyšetřování spojuje útok s osobami podezřelými z napojení na ultrakonzervativní větev wahhábistického islámu. 

Policisté podle ministra provedli domovní prohlídky či výslechy desítek lidí, u nichž není sporu o tom, že patří k "wahhábistickému extrémistickému hnutí". "Je to operace proti extrémistům a teroristům, lidem přímo zapojeným do útoku, ale i proti těm, u kterých existují náznaky, že by mohli patřit k teroristickým skupinám," uvedl Dačič na rozhlasové a televizní stanici RTS. 

Šéf izraelské diplomacie Jisrael Kac v sobotu poděkoval srbským úřadům za podporu a spolupráci po pokuse o teroristický útok na velvyslanectví. "Terorismus nesmí být tolerován," napsal na sociální síti. Izraelský velvyslanec Jahel Vilan v neděli navštívil zraněného policistu v nemocnici. 

Témata:  Srbsko policie Srbsko terorismus

Související

Aktuálně se děje

19. července 2025 19:59

Nutnost nebo obrovské plýtvání? Extrémní počasí zhoršuje i praktika běžná v Česku

Fosilní průmysl během loňského roku vypustil do atmosféry dalších 389 milionů tun emisí uhlíku kvůli zbytečnému spalování zemního plynu při těžbě ropy. Vyplývá to z nové zprávy Světové banky, která označuje tuto praxi za „obrovské plýtvání“ energií s dopady srovnatelnými s ročními emisemi Francie. Flérování, neboli spalování přebytečných plynů na havarijní pochodni (fléře), je přitom běžnou praxí i v Česku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy